2013-11-25(16dni)

25 listopada rozpoczyna się Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć – międzynarodowa akcja zainicjowana w 1991 r. przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między:
25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet)
a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Co roku od 20 lat na całym świecie (szacuje się że w 172 krajach, również w Polsce) w tym czasie organizowane są wydarzenia mające na celu nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet.

Stowarzyszenie Kobiet Konsola zaprasza na cykl wydarzeń w ramach Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć. (Czytaj dalej).

Warsztat „Consent czyli zgoda” (4.12 środa, 18:00-20:00)
Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: 16dni@konsola.org.pl

Przybliżenie idei zgody (consentu), miniwarsztat i dyskusja.
Consent czyli zgoda. Zgoda czyli dobra komunikacja. Czy rozmawianie o dotyku może nie być krępujące? A czy może być seksi? Dlaczego i po co rozmawiać o dotyku? Jak aktywnie się zgadzać i świadomie mówić nie? Czy seks to tylko działanie bez gadania? Czym jest komunikacja w intymnej sytuacji? Czym jest naruszenie czyjejś granicy cielesnej?
Więcej na stronie: konsola.org.pl/start/?IDN=286

Napisz list w obronie praw kobiet (7.12 sobota, 13:00-18:00, Zemsta)

W ramach akcji będzie można napisać listy solidarnościowe w sprawie Miriam López – Meksykanki, która doświadczyła tortur i gwałtu ze strony żołnierzy oraz Nadieżdy Tołokonnikowej, uwięzionej członkini punkrockowej grupy Pussy Riot.
Więcej informacji na stronie: konsola.org.pl/start/?IDN=287 oraz amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow.html

Regał Feministyczny „Kobietyzm i czarny feminizm” (9.12 poniedziałek, 19:00, Głośna)

Tematem spotkania będzie czarny feminizm i kobietyzm, ze szczególnym uwzględnieniem problematyzowania przemocy doświadczanej przez czarne kobiety. W dyskusji wezmą udział: dr Agnieszka Gajewska – redaktorka "Teorii wywrotowych" oraz dr Marta Mazurek – tłumaczka tekstów z rozdziału "Kobietyzm".
Więcej na stronie: konsola.org.pl/start/?IDN=284

W tym roku w Wielkopolsce odbędzie się również kilkanaście lokalnych kampanii (ponad 140 wydarzeń) zainicjowanych w ramach projektu Konsoli „Wielkopolska Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wydarzenia odbędą się m.in. w Kaliszu, Międzychodzie, Wolsztynie, Bralinie, Gnieźnie, Rokietnicy, Kępnie, Środzie Wielkopolskiej, Zalesewie, Ostrowie Wielkopolskim, Kórniku.

Informacje o tych kampaniach można znaleźć w kalendarzu na stronie: konsola.org.pl/16dni/?IDN=281konsola