Relacja Aleksandry Sołtysiak-Łuczak z Kongresu Kobiet

2013-06-28 (Aktualności)

 W tym roku Kongres odbył się pod hasłem „Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność”. Ponad 8 tys. kobiet przez dwa dni dyskutowało między innymi o polityce, Polsce, Europie. Oprócz paneli plenarnych było 27 paneli równoległych. Tematy dyskusji obejmowały zakres od strategii, budżetowania w samorządzie po dom, pracę, życie czyli partnerstwo. Były tematy dotyczące lesbijek jak i seksualności mężczyzn. Fakt różnorodności podejmowanych tematów świadczy o różnorodności kobiet, które w Kongresie uczestniczą, bo na Kongres przejeżdżają feministki, kobiety konserwatywne, lesbijki, biseksualistki, kobiety pracujące w służbie mundurowej, kobiety z kółek gospodyń wiejskich, przedsiębiorczynie, polityczki, artystki, działaczki społeczne.
Kongres Kobiet powstał w 2009 roku w 20 rocznicę transformacji politycznej i ekonomicznej w Polsce. Pomysłodawczyniami kongresu była prof. Magdalena Środa oraz prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz.

konsola


Zgłoś się na szkolenia! Zostań liderką/liderem kampanii 16 Dni!

2013-06-16 (Aktualności)

Rozpoczynamy rekrutację na bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Wielkopolska Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Szkolenia przeznaczone są dla lokalnych liderek i liderów z terenu Wielkopolski. Naszym celem jest jest zachęcenie Was do zorganizowania w swoich miejscowościach kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć”.
Do udziału w szkoleniach zapraszamy wszystkie osoby chcące działać na rzecz swojej społeczności lokalnej i przyłączyć się do tegorocznej kampanii 16 Dni. Szczególnie zachęcamy nauczycieli/nauczycielki, pracowniczki/pracowników organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych, animatorki/animatorów społecznych a także liderów/liderki wolontariatu.
Czekamy na Wasze zgłoszenia! Więcej informacji na konsola.org.pl/16dni.

konsolaRozmowy z kobietami

2013-06-11 (Aktualności)

 „Smutne supermatki” to artykuł o macierzyństwie kobiet mieszkających na wsi lub w małym mieście, wzbogacony wywiadami z czterema matkami. Bohaterkami są Monika – mama autystycznego chłopca, Agata – mama Ignacego, który tuż po urodzeniu miał wylew krwi do mózgu, Ola – ojciec jej dzieci jest Japończykiem i Patrycja, która w odpowiedzi na brak miejskiej polityki prorodzinnej założyła organizację „Malinowa mamba”. Opisane historie poruszają ważny temat doświadczeń i problemów jakie napotykają kobiety w kontekście małomiasteczkowego podejścia do różnorodności. Jest to znaczący głos, biorąc pod uwagę dominujący nurt historii kobiet z dużych miast. Rozmowy z bohaterkami przeprowadziła Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, można je przeczytać na stronie www.kulturaliberalna.pl. Polecamy!

konsola


Wyjazd na Kongres Kobiet

2013-05-20 (Aktualności)

V Kongres Kobiet już wkrótce! Tak jak w poprzednim roku, proponujemy przejazd wynajętym autokarem z Poznania do Warszawy. Kongres odbędzie się 14-15 czerwca 2013 w Pałacu Kultury i Nauki pod hasłem: Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność. Koszt przejazdu w obie strony to 80 zł. Zgłoszenia oraz wszelkie zapytania na temat szczegółów wyjazdu prosimy kierować na adres: aleksandra@konsola.org.pl. Więcej informacji na temat poprzednich kongresów oraz tego, co będzie się działo na najbliższym, możecie przeczytać na stronie: www.kongreskobiet.pl.
Polecamy!

konsolaTeorie wywrotowe

2013-05-13 (Aktualności)

Polecamy dostępną od pewnego czasu publikację "Teorie wywrotowe. Antologia przekładów" pod redakcją Agnieszki Gajewskiej (Wydawnictwo Poznańskie 2012). W antologii opublikowano tłumaczenia artykułów m.in. Susan Bordo, Judith Butler, Rosi Braidotti, Donny Haraway, Alice Walker, Lee Edelmana, Leo Bersaniego. Książka jest ważna, przede wszystkim dlatego, że składają się na nią „przekłady oraz komentarze tłumaczek i tłumaczy, artykuły, które do tej pory nie były omawiane w polskiej humanistyce lub funkcjonowały jedynie w formie streszczeń lub fragmentów. Szczególnie dotkliwie odczuwalny był brak tłumaczeń dotyczących kultury Afroamerykanek (kobietyzm), tranzycji, teorii postqueerowej, studiów nad zwierzętami, a także nad monstrualnością. Artykuły te wprowadzają bowiem istotne konceptualizacje, które problematyzują i stawiają w stan kryzysu dobrze zakorzenione w poststrukturalizmie pojęcia, ze szczególnym naciskiem na nowy materializm, biocentryzm, czy szerzej – na trzecią kulturę.” Proponujemy zapoznanie się z wprowadzeniem i spisem treści.

konsola


Podpisz petycję!

2013-05-08 (Aktualności)

Kongres Kobiet zbiera podpisy pod petycją dotyczącą szybkiej ratyfikacji Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. "Wzywamy rząd polski do szybkiej ratyfikacji Konwencji, która zapewnia ofiarom skuteczną ochronę, czyniąc ich bezpieczeństwo absolutnym priorytetem. Pełni również funkcje prewencyjne poprzez wskazanie na społeczne i kulturowe uwarunkowania przemocy wobec kobiet, rodzin i dzieci oraz zobowiązanie państwa do ich eliminacji. Dzięki wprowadzeniu w życie Konwencji będziemy nie tylko skuteczniej chronić ofiary i karać sprawców, ale także zapobiegać zjawisku przemocy wobec najsłabszych. Każdy dzień opóźnienia prac nad ratyfikacją Konwencji to dzień cierpień tysięcy bezbronnych ofiar. Przerwijmy krąg przemocy i bezradności. Ratyfikujmy Konwencję jak najszybciej!" Ostateczny termin to 31.05.2013. Podpisy można zbierać również w Poznaniu. Zbiórka formularzy w Stacji Cafe przy ul. Woźnej 1. (http://konsola.org.pl/files/petycja_11.04.2013.doc).


konsolaMatki I kwartału wygrały!

2013-05-06 (Aktualności)

 Prawo do dłuższych urlopów macierzyńskich będą mieli także rodzice dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. Decyzję taką wywalczył ruch Matek I kwartału. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Miały objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty w ramach których powstał ruch Matek I kwartału, który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013. Udało się. To wspaniała wiadomość. Gratulujemy!

konsola


Popieramy protest Matek I Kwartału

2013-04-22 (Aktualności)

 Stowarzyszenie Kobiet Konsola popiera protest Matek I Kwartału.
Stoimy na stanowisku, że urlop opiekuńczy powinien być w pełni rodzicielski, a nie tylko macierzyński. Nie zgadzamy się na umniejszanie roli ojca w opiekowaniu się i wychowaniu swoich dzieci.
Nie zgadzamy się na jawną dyskryminację małych dzieci urodzonych w I kwartale 2013 roku. Uważamy, że należy zachować dotychczasową metodę wprowadzania ustaw dotyczących dzieci z jednego rocznika. Tak jak becikowe, tak jak obowiązek edukacyjny wprowadzany był rocznikowo, tak urlop rodzicielski powinien dotyczyć całego rocznika 2013.
Matki i Ojcowie dzieci I kwartału jesteśmy z Wami! Więcej informacji na www.facebook.com/MatkiIKwartalu2013

konsolaMonologi Waginy 2013

2013-04-13 (Aktualności)

Nowa odsłona Monologów Waginy w Poznaniu już w kwietniu! 22.04 i 23.04 o godz. 19:00 w Strefie Kultywator będzie można zobaczyć tegoroczną interpretację spektaklu. Wydarzenie odbywa się w ramach kampanii V-Day, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet i wspieranie finansowe organizacji, które działają na rzecz zwalczania przemocy. V-Day pragnie bezpiecznego i szczęśliwego świata dla kobiet na całym świecie i domaga się natychmiastowego zaprzestania agresji, okrucieństwa i zadawania im bólu fizycznego i psychicznego. Cena biletu to 10 zł. Uzyskany dochód zostanie przekazany na TKOPD w Poznaniu w którym matki doświadczające przemocy mogą uzyskać wsparcie. Konsola objęła wydarzenie matronatem.konsola


Spotkanie otwarte Konsoli – działaj z nami!

2013-03-15 (Aktualności)

Jeżeli interesuje Cię feminizm,
chcesz działać na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn,
masz czas na zaangażowanie się w akcje dotyczące praw kobiet,
jeżeli chcesz zostać członkinią Stowarzyszenia Kobiet Konsola – przyjdź na otwarte spotkanie Konsoli!
Spotkanie odbędzie się 26.03 o godz. 18:30 w CK Zamek (ul. Fredry 7) w pokoju 11.
Prosimy o wcześniejszą informację na adres: info@konsola.org.pl, abyśmy wiedziały ile osób przyjdzie.
Do zobaczenia!:-)

konsola
Strony:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30