Kto naprawdę zagraża kobietom w Polsce?

2016-01-16 (Aktualności)

W sobotę (16.01) odbędzie w Poznaniu, w akcie “solidarności z ofiarami ataków” m.in. w Kolonii i Helsinkach, demonstracja “w obronie europejskich kobiet”. W roli obrońców Partia KORWiN, a zatem zwolennicy autora słów: “Gdyby pan się znał na kobietach, to pan by wiedział, że zawsze się troszeczkę gwałci. (…) One zawsze trochę udają, że się stawiają. Trzeba wiedzieć, kiedy można, a kiedy nie można…kobiety zawsze udają, że stawiają jakiś opór".
Jak widać europejskie kobiety mogą “odetchnąć z ulgą i czuć się bezpieczne”, Janusz Korwin-Mikke i koledzy stoją na warcie.

Jednakże narracja o bohaterstwie jest tutaj nie na miejscu, tak jak niewłaściwe jest używanie argumentów o rzekomej ochronie kobiet, kiedy tak naprawdę chodzi o propagowanie ksenofobii i własnych rasistowskich uprzedzeń przez partię Korwina.

Przemoc wobec kobiet nie pojawiła się w europejskich miastach w ostatnią noc sylwestrową, ani nie objawi się w Polsce wraz z przyjęciem uchodźców, jak próbują nam wmówić “wielcy męscy narratorzy”. Co roku według szacunkowych danych w Polsce 30 tysięcy kobiet zostaje zgwałcownych, a 700 tysięcy do miliona doświadcza przemocy fizycznej i seksualnej. Jakkolwiek wygodne by było zrzucanie odpowiedzialności na innych, przemoc wobec Polek stosują głównie Polacy, co więcej, obecni lub byli partnerzy ofiar. Policyjne statystyki wyraźnie wskazują jakiej płci są osoby stosujące przemoc (95% to męźczyźni) a jakiej osoby doznające przemocy (91% to kobiety). Przemoc wobec kobiet nie zależy więc od narodowości czy pochodzenia etnicznego, jest uniwersalnym problemem patriarchalnych społeczeństw, w których mężczyźni traktują kobiety jako sobie podległe, jako swoją własność. Polska jak widać nie odbiega w tej kwestii od reszty europejskich krajów, zaryzykujmy nawet stwierdzenie: wszystkich krajów świata.

konsola


Antyfeminiści mówią, jak masz robić kampanię przeciw przemocy wobec kobiet

2016-01-14 (Aktualności)

Antyfeminiści mówią, jak masz robić kampanię przeciw przemocy wobec kobiet

Kilka dni temu na stronie głównej satyrycznego portalu Joe Monster ukazał się tekst, którego autor zmobilizował wszystkie swoje zasoby intelektualne w celu ośmieszenia Kampanii Stowarzyszenia Kobiet Konsola Przeciw Przemocy Seksualnej. Więcej o niej tutaj: http://on.fb.me/1PZyYlI 

Tekst na stronie Joe Monster napisany został w formie komentarzy do zdjęć z naszej Kampanii, przy czym ze zdjęć wycięte zostały twarze osób tak, aby nie widać było, że w akcji brali udział również mężczyźni. (“Feministki mówią, kiedy możesz uprawiać seks.”) Artykuł opatrzony był tylko jednym zdjęciem z twarzą, w dodatku moją, którą usunięto dopiero po mojej interwencji u adminów portalu. W artykule linkowanym na facebooku nadal wyskakuje moje zdjęcie z komentarzem “Seks według feministek. Masakra. Oby na taką nie trafić”, z czego w sumie się cieszę, bo bardzo bym nie chciała, aby ‘trafiały na mnie’ osoby pokroju autora tekstu.

Rzeczony autor to - wbrew temu, na co mógłby wskazywać styl jego wypowiedzi - nie uczeń gimnazjum, lecz 27-letni mężczyzna, który bardzo, ale to bardzo pragnie być postrzegany jako macho z ogromnym doświadczeniem seksualnym oraz wytrawny znawca kobiet, ich motywacji i pragnień. Chciałby być jak Charles Bukowski albo przynajmniej jak Kuba Wojewódzki, lecz wiedzę na temat kobiet, związków i seksu czerpie głównie z internetowej pornografii, Bravo Girl oraz 4fun.tv. Natomiast w życiu spotyka wyłącznie kobiety wyedukowane przez Cosmo, mówiące NIE kiedy myślą TAK oraz pragnące, aby je zdobywać propozycją seksu oralnego o poranku. Zresztą, być może cały ten artykuł jest zwykłym trollingiem, a twórcy przyświecała idea p.t.“wezmę napiszę coś kontrowersyjnego ze słowem ‘seks’ w tytule, wywołam shitstorm, wreszcie zaistnieję w internetach, na portalu takim popularnym!”.

konsolaList Otwarty do Komitetu Obrony Demokracji

2016-01-11 (Aktualności)

List Otwarty do Komitetu Obrony Demokracji

Do:
Mateusz Kijowski, założyciel Komitetu Obrony Demokracji,
Beata Polak, koordynatorka KOD Wielkopolska,
Biuro Prasowe KOD

Demokracja bez kobiet to pół demokracji!

Bierzemy udział w manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji, bronimy państwa prawa, demokracji, wolności słowa. Robimy to także jako kobiety, matki, feministki. Dlatego też z niepokojem zaobserwowałyśmy marginalizację głosów kobiet na manifestacji w Poznaniu 9 stycznia, próby zamiatania pod dywan niewygodnych tematów (jak kwestia alimentów, o której przypominały na ostatniej demonstracji nasze transparenty, które spotkały się z niechęcią organizatorów) czy brak tęczowych flag na manifestacjach KOD-u we Wrocławiu.

Mamy rok 2015 i nie damy zawłaszczyć walki o demokrację! Nie pozwolimy na to, co działo się zarówno w czasach narodzin Solidarności, kiedy mówiono kobietom: „Zostawcie nas! My walczymy o Polskę”, jak i w czasach legalizacji związku, gdy na pierwszym krajowym zjeździe Solidarności w 1989, nie uwzględniając głosów kobiet – delegatek, przyjęto rezolucję o „ochronie prawnej nienarodzonego dziecka”. Nie zgodzimy się na uciszanie głosów feministek, jak miało to miejsce w 1993 roku, kiedy uchwalono ustawowy zakaz aborcji, będący jednym z najbardziej skandalicznych ustępstw wobec Kościoła Katolickiego (podobnie jak wprowadzenie lekcji religii do szkół w 1990 roku).


konsola


Kalendarz Konsoli - Róża Luksemburg

2016-01-03 (Aktualności)

Styczeń to miesiąc Róży Luksemburg (1871-1919) - ideolożki i działaczki polskiej i niemieckiej socjaldemokracji, przywódczyni politycznej, feministki, pacyfistki.

Urodziła się w Zamościu w żydowskiej rodzinie kupieckiej. W roku 1887 ukończyła II Warszawskie Żeńskie Gimnazjum. W 1889 wyjechała do Zurychu, gdzie studiowała filozofię, ekonomię i prawo, obroniła doktorat na temat rozwoju przemysłowego Królestwa Polskiego. W 1893 założyła SDKP (Socjaldemokracja Królestwa Polskiego), uczestniczyła w obradach II Międzynarodówki. Była zwolenniczką światowej rewolucji oraz koncepcji państwa światowego. Brała udział w rewolucji 1905 na ziemiach polskich, była wielokrotnie więziona przez władze carskie i niemieckie. Jej koncepcje były zwalczane przez Lenina. Od 1907 przebywała w Niemczech. W 1912 wydała podręcznik ekonomii a w 1914 opublikowała pracę "Akumulacja kapitału". W 1916 utworzyła, wraz z K. Liebknechtem, Związek Spartakusa. Dwa lata później założyła Niemiecką Partię Komunistyczną (KPD). Po zwycięstwie bolszewików w Rosji atakowała ich koncepcję dyktatury partii komunistycznej. Pojmana w Berlinie podczas powstania robotników i zamordowana przez żołnierzy Freikorpusu. Była orędowniczką pluralizmu, wolności poglądów i prasy. Krytykowała I wojnę światową jako służącą interesom klasy kapitalistów.

Kartka z kalendarza na styczeń z Różą Luksemburg do pobrania z naszego fanpage'a: www.facebook.com/konsola 


konsolaKalendarz Konsoli - Maria Julia ze Sławskich Wicherkiewiczowa

2015-12-03 (Aktualności)

Grudzień to miesiąc Marii Julii ze Sławskich Wicherkiewiczowej (1875-1962) - dokumentalistki, historyczki miasta Poznania, autorki felietonów historycznych, miłośniczkiarchitektury renesansu.

Maria była córką Konstancji Ziołeckiej z Kościana i Stanisława Sławskiego z Szamotuł. W młodym wieku przeniosła się z rodzicami i rodzeństwem do Poznania, gdzie zdobyła wykształcenie w cieszącej się ogromnym uznaniem pensji u Anastazji Warnke. Pisarstwem zajęła się po urodzeniu pierwszych dzieci, debiutując w 1904 roku na łamach „Pracy”, „Wielkopolanina” i w poznańskich dziennikach. Wkrótce zajęła się czytaniem materiałów archiwalnych, dotyczących przeszłości miasta (to dzięki Wicherkiewiczowej ocalała po pożarze znaczna część dokumentów historycznych). Pierwszy artykuł badawczy opublikowała w 1914 r. o Antonim Höene. Jej dorobek pisarski obejmuje takie pozycje jak powieść Łódź w purpurze opowiadającą o losach rodu Górków w Poznaniu, Obrazki z przeszłości Poznania, Rynek poznański i jego patrycjat czy Jan Quadro z Lugano (którą wydała mając 85 lat). Dała poznać się jako skrupulatna badaczka i baczna obserwatorka życia Poznania, podejmując często w swojej twórczości kwestie związane z historią kobiet (wnikliwy tekst o Klasztorze Dominikanek, czyli Katarzynek Poznańskich, kilkunastostronicowa książka o babce autorki Matyldzie z Axamitowskich Ziołeckiej, krytyczne felietony o poznańskich kawiarniach). Portret Marii Wichierkiewiczowej można zobaczyć w Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Kartka z kalendarza na grudzień z Marią Julią ze Sławskich Wicherkiewiczową do pobrania z naszego fanpage'a: www.facebook.com/konsola


konsola


16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć!

2015-11-09 (Aktualności)

Już 27 listopada odbędzie się w Poznaniu pierwsze wydarzenie w ramach 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.

W tym roku będziemy mówić m.in. o zaangażowaniu chłopaków w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, o przemocy wobec migrantek i uchodźczyń oraz o tym co możemy zrobić by zmienić ich sytuację, o obozach rockowych dla dziewczyn jako formie przeciwdziałania przemocy, o consencie czyli zgodzie, a także zaprosimy wszystkich/e na spektakl oraz film.

Szczegółowy program znajdziesz poniżej.

Zapisz się na wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events 


konsolaKalendarz Konsoli - Stanisława Przybyszewska

2015-11-03 (Aktualności)

Listopad to miesiąc Stanisławy Przybyszewskiej (1901-1935) - dramatopisarki, publicystki, córki malarki Anieli Pająkówny i Stanisława Przybyszewskiego.

Wychowywana samodzielnie przez matkę, w dzieciństwie podróżowała z nią po Europie, uczęszczała do prywatnych szkół w Zurychu i Wiedniu, biegle poznała kilka języków. Przez kilka lat związana była z Poznaniem, gdzie współpracowała ze środowiskiem ekspresjonistów skupionych wokół czasopisma "Zdrój". W Poznaniu właśnie, po latach zapomnienia, w roku 1967 odnalazły się teksty jej dramatów. W 1923 roku zamieszkała z mężem Janem Panieńskim w Gdańsku, gdzie oboje współpracowali z Towarzystwem Nauki i Sztuki (ich odczyty uznane zostały jednak za antyreligijne i antypaństwowe). Po śmierci męża usunęła się z życia publicznego, by poświęcić się całkowicie twórczości literackiej. Od dziecka fascynowała ją Rewolucja Francuska, a w swoich dramatach dawała wyraz uwielbieniu dla Robespierre’a. Zmarła w wieku 34 lat z wycieńczenia spowodowanego niedożywieniem i wieloletnim nadużywaniem morfiny. Twórczość autorki „Sprawy Dantona” została doceniona dopiero 30 lat po jej śmierci.

Kartka z kalendarza na listopad ze stanisławą Przybyszewską do pobrania z naszego fanpage'a: www.facebook.com/konsolakonsola


"Scena dla twardziela" w Poznaniu!

2015-10-22 (Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola i Scena dla twardziela zapraszają na wydarzenia w ramach projektu "Scena dla twardziela".

27 listopada, godz. 18.30
Projekcja filmu „Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości” reż. Sut Jhally.

28 listopada, godz. 18.00
Premiera spektaklu Teatru Forum dotyczącego kulturowych wzorców męskości i ich wpływu na dyskryminację i przemoc ze względu na płeć a także wydarzenia towarzyszące.
Zapisy na spektakl: www.surveymonkey.com/r/BM5SSWC (do wyczerpania miejsc)

28-29 listopada, 9.00-15.00 w sobotę oraz 10.00-16.00 w niedzielę
Warsztaty dla chłopaków i mężczyzn dotyczące kulturowych wzorców męskości i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.
Liczba miejsce ograniczona. Zapisy na warsztaty trwają do 20 listopada: www.surveymonkey.com/r/KBYYSM9 

Link do wydarzenia na FB: www.facebook.com/events 

konsolaRegał Feministyczny: "Zapomniana rewolucja..." Agaty Araszkiewicz

2015-10-13 (Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Czas Kultury, Genderowe Koło Literaturoznawcze, Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM (Gender Studies UAM) oraz Skład Kulturalny zapraszają na spotkanie z cyklu Regał Feministyczny.

Termin: 23 października, godz: 18.30.
Miejsce: Skład Kulturalny, ul. Szamarzewskiego 4, Poznań

Tym razem będziemy gościć Agatę Araszkiewicz autorkę książki "Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym".
Rozmowę z autorką poprowadzą: Lucyna Marzec i Marta Mazurek z Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci i Tożsamości UAM.

Link do wydarzenia na FB: www.facebook.com/events
konsola


Kalendarz Konsoli - Eliza Orzeszkowa

2015-10-01 (Aktualności)

Październik to miesiąc Elizy Orzeszkowej (1841-1910) - pisarki, publicystki, emancypantki, działaczki społecznej.
Urodziła się w Miłkowszczyźnie koło Grodna jako Eliza Pawłowska, córka zamożnych ziemian. Na pensji w Warszawie zaprzyjaźniła się z Marią Konopnicką, z którą w 1886 powołała tajną organizację Koła Kobiet Korony i Litwy. Od wczesnej młodości angażowała się w życie społeczne i publiczną debatę. Wierzyła w moc demokracji, oświaty i solidaryzmu społecznego. Prowadziła szkołę dla wiejskich dzieci, księgarnię i wypożyczalnię. Brała aktywny udział w powstaniu styczniowym. Emancypacyjne idee, którym Orzeszkowa hołdowała odnaleźć można zarówno w opowiadaniach i powieściach, jak i w publicystyce. Znajdują się tam postulaty zmian obyczajowych i legislacyjnych, dotyczących między innymi praw wyborczych dla kobiet czy prawa rozwodowego ale także krytyka tradycyjnego i ograniczającego systemu nauczania dziewcząt, podkreślanie prawa kobiet do edukacji na wszystkich poziomach, dostępu do różnorodnych zawodów, stanowisk i pracy oraz samodzielności ekonomicznej. Orzeszkowa była dwukrotnie nominowana do nagrody Nobla, a jej powieści przetłumaczone zostały na blisko 20 języków.

Kartka z kalendarza na październik z Elizą Orzeszkową do pobrania z naszego fanpage'a: www.facebook.com/konsola

konsola
Strony:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30