Kobiety w Biblii. Nowy Testament

2010-06-08 (Aktualności)

15 czerwca 2010, 19:00 - 20:30
miejsce: Poznań, Barak Kultury, ul. św. Marcin 80/82 p. 329

Zapraszamy do Poznania na spotkanie autorskie z dr Elżbietą Adamiak, teolożką feministyczną, członkinią Zespołu Laboratorium WIĘZI, dotyczące jej najnowszej książki "Kobiety w Biblii. Nowy Testament", która ukazała się nakładem Wydawnictwa WIĘŹ.

Elżbieta Adamiak przedstawia w niej losy biblijnych bohaterek, tworzące fascynującą historię kobiecej duchowości związanej bezpośrednio z wizerunkiem kobiety i wyobrażeniem o niej w kulturze patriarchalnej.

Spotkanie poprowadzą: Agnieszka Gajewska z Pracowni Krytyki Feministycznej i Aleksandra Błahut-Kowalczyk ewangelicka teolożka z Cieszyna.


konsola


Atak Furii w Księgarni Bookarest!

2010-06-03 (Aktualności)

12 czerwca, godz. 19.00
Księgarnia Bookarest (Stary Browar)

Czy lesbijki potrzebują miejsca i przestrzeni z dala od heteronormy? Czy będąc tylko dla siebie są przeciwko komuś? Na ile tematyka lesbijska jest hermetyczna? Jak się ma feminizm do lesbianizmu i lesbianizm do feminizmu? Wreszcie czy „Furia” to separatystyczna przestrzeń tylko dla lesbijek czy może sposób na przerwanie heteronormatywnej społecznej presji?

Na te i inne pytania będą odpowiadać członkinie redakcji Nieregularnika Lesbijsko-Feministycznego „Furia”: Anna Laszuk, Anna Zawadzka i Iwona Stefańczyk. Moderatorką spotkania będzie Anna Arendt.

organizatorka: Stowarzyszenie Kobiet KonsolakonsolaKonkurs na Dzień Matki

2010-05-25 (Aktualności)

 Z okazji Dnia Matki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie literackim na opowieść o matce.
Jako dzieci wręczaliśmy im kwiaty i laurki, w tym roku możemy dać im coś wyjątkowego.

Zrób prezent swojej mamie, opisz jaką rolę odegrała w twoim życiu i wyślij do nas swoją pracę. Wszystkich autorów i autorki zapraszamy do nadsyłania swoich tekstów na adres konkurs@konsola.org.pl.

Nagrodą za udział w konkursie jest publikacja na stronie Stowarzyszenia Kobiet Konsola, a dla najlepszej pracy - kolacja w restauracji dla autora/ki i jego/jej matki.

konsola


Dyskusja wokół książki Joanny Bator „Chmurdalia”

2010-05-25 (Aktualności)

Res Publica Nowa, Wydawnictwo W.A.B. i Księgarnia „Bookarest” zapraszają na dyskusję wokół książki Joanny Bator „Chmurdalia” Kobiety. Ciało. Migracje

w dyskusji udział wezmą:
Joanna Bator, autorka "Kobiety, Japońskiego wachlarza, Piaskowej Góry".
Przemysław Czapliński, literaturoznawca, ostatnio opublikował książkę "Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje";
Prowadzenie:
Magdalena Malińska, kwartalnik Res Publica Nowa
Zapraszamy 31 maja 2010 roku o godzinie 19.00 w księgarni Bookarest (Poznań, ul. Półwiejska 42, Stary Browar - Atrium, poziom 0).
Więcej informacji na www.publica.pl

konsolaKonferencja naukowa: Płeć. Polityka. Wybory

2010-05-23 (Aktualności)

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji naukowej pt. "Płeć. Polityka. Wybory", organizowanej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, pod patronatem
Studenckiego Koła Naukowego Komunikacji Marketingowej „KoMar”.
Konferencja odbędzie się 27 maja 2010 r.
Zamiarem Organizatorek konferencji jest zwrócenie uwagi studentek i studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, a szerzej studentek i studentów nauk społecznych na zagadnienie płci w polityce.


konsola


Publikacje Konsoli znowu dostępne

2010-05-18 (Aktualności)

Informujemy, że cztery publikacje wydane przez Stowarzyszenie Kobiet Konsola są znowu dostępne, tym razem nie w formie papierowej, ale w postaci ekologicznych e-booków.

Są to: Queerowanie Feminizmu. Estetyka, polityka czy coś więcej?, Kobiety, feminizm i media, W poszukiwaniu Małej Dziewczynki oraz Kobiety w kulturze popularnej.

Każdą z czterech książek można zamówić pisząc na adres: zamowienia@konsola.org.pl


konsolaWycieczka Śladami Poznańskich Pisarek

2010-05-17 (Aktualności)

23 maja 2010, start godz. 12.00, Stary Rynek, pod Ratuszem

Pracownia Krytyki Feministycznej IFP UAM zaprasza:
Spotykamy się na Starym Rynku, pod Ratuszem, by sbejrzeć na Pałac Górków z perspektywy "poznańskiej Virginii Woolf", Marii Wicherkiewiczowej, potem pójdziemy w stronę placu Asnyka, w okolice mieszkania Krystyny Kofty, po drodze będziemy rozmawiać o niespokojnej Marii Rataj i jej wizji mrocznego Poznania, przypomnimy sobie muzę Narcyzy Żmichowskiej, Bibiannę Moraczewską, poszukamy kamienicy, w której mieszkała Jadwiga Żylińska i miniemy teatr, w którym krótko grała Gabriela Zapolska...konsola


Dzień Milczenia w Poznaniu

2010-05-14 (Aktualności)

18 maja 2010, start godz. 17, Stary Marych (ul. Półwiejska)

Zamilknij razem z nami. We wtorek 18 maja 2010 obchodzimy w Poznaniu Dzień Milczenia. O godzinie 17.00 na ul. Półwiejskiej zakleimy sobie usta w proteście przeciwko milczeniu, do którego zmuszone są osoby nieheteroseksualne: obawa przed ostracyzmem i wykluczeniem odbiera im prawo do mówienia na temat swojego życia.

Hasłem akcji jest: "Proszę, zrozum moje powody, by nie odzywać się dzisiaj". Chcemy zwrócić uwagę ludzi na to, jak dotkliwym problemem jest wymuszone milczenie, którego przerwanie może skończyć się niezrozumieniem, szyderstwem, gorszym traktowaniem czy przemocą fizyczną.

Przyłącz się do nas i daj zakleić sobie usta w geście solidarności z tymi, którzy muszą milczeć na co dzień. Na koniec symbolicznie przerwiemy to milczenie: weź ze sobą gwizdek:)


konsolaEmancypacja pod znakiem klucza wiolinowego - kobiety w muzyce XIX i XX w.

2010-05-13 (Aktualności)

14.05, godz. 17;00, Collegium Maius, sala 222
Genderowe Koło Literaturoznawcze zaprasza wszystkie chętne osoby na gościnny wykład interdyscyplinarny, który wygłosi Karolina Szymańska,
magistrantka Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studiująca kulturoznawstwo i edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.

Temat spotkania: Emancypacja pod znakiem klucza wiolinowego - kobiety w muzyce XIX i XX w.

· przemiany w praktykach muzycznych i rola kobiet w nich,
· kanon muzyczny,
· muzykologia feministyczna,
· najważniejsze praktyki muzyczne: kompozycja, gra na instrumencie, występ na scenie w kontekście emancypacji kobiet.

Pierwsza część spotkania: wykład. Druga część spotkania: dyskusje. Prezentacja multimedialna oraz słuchanie utworów muzycznych


konsola


Zaproszenie na Drugi Kongres Kobiet

2010-05-07 (Aktualności)

W imieniu stowarzyszenia „Kongres Kobiet” zapraszamy na Drugi Kongres Kobiet.

Odbędzie się on w piątek 18 czerwca 2010 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Minął rok od Pierwszego Kongresu. Udowodnił on, że kobiety, niezależnie od różnicy przekonań i światopoglądów, potrafią ze sobą rozmawiać, potrafią zjednoczyć się wokół wspólnych celów. Kongres wyznaczył strategiczne zadania, określił kierunek przyszłych działań. Za najważniejszy uznano postulat wprowadzenia parytetów na listy wyborcze. Utworzono komitet inicjatywy ustawodawczej, powstał obywatelski projekt ustawy o parytetach. Dzięki wielkiej mobilizacji i wysiłkowi wielu osób w całym kraju – zebrano ponad 150 tysięcy podpisów poparcia a projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu.


konsola
Strony:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30