Oświadczenie w sprawie przebudowy Placu Asnyka

2013-12-17 (Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA domaga się zatrzymania przebudowy Placu Asnyka. Obecnie nie możemy mówić, że powstaje tam plac zabaw dla dzieci czy siłownia dla seniorów, mamy plac kostki brukowej. Domagamy się przywrócenia przestrzeni miejskiej dostępnej i dostosowanej dla dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnością i osób starszych. W tej chwili nie możemy mówić o placu, który by integrował dzieci, gdyż jego elementy pozwalają na zabawę tylko jednemu dziecku. Usunięcie jedynego boiska publicznego na Jeżycach skazuje młodzież na przesiadywanie w bramach i na klatkach schodowych.
Według ekspertki zajmującej się przestrzenią miejską dla dzieci, Pani dr Mai Brzozowskiej–Brywczyńskiej, Plac Asnyka był przestrzenią „polimorficzną, co w skrócie oznacza, że mimo zdominowania przez funkcję zabawy, można było wykorzystać ją na wiele różnych sposobów. Dość spore boisko służyło nie tylko do gry w piłkę (zakaz gry w piłkę obowiązuje chyba na większości poznańskich podwórek), ale także do rysowania kredą tymczasowych scenariuszy zabawy, do nauki jazdy na rowerze, mogło służyć również jako przestrzeń warsztatowa, wystawiennicza, kiermaszowa, piknikowa, jako letnie kino latem i – dlaczego by nie – mini lodowisko zimą.”

Powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej domagamy się udostępnienia uchwały Rady Osiedla akceptującej zmiany na Placu Asnyka oraz żądamy od Zarządu Zieleni Miejskiej decyzji o tychże zmianach.

konsola


Paralizatory i pałki, czyli miłość bliźniego w praktyce

2013-12-09 (Aktualności)

Przyznaję, nie poszłam na spotkanie pt. „[Czy] Gender – dewastacja człowieka i rodziny” księdza Bortkiewicza na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, bo miałam już dość wysłuchiwania bzdur o gender. Wystarczy poczytać np. o tym, że w Indiach mężczyźni chodzą po ulicach objęci, a w Indonezji funkcjonuje pięć płci, żeby zrozumieć czym tak naprawdę jest pojęcie gender (czyli płeć kulturowa; to, co uważane jest za „męskie”, a co za „kobiece” w danej kulturze).

Wstyd mi teraz, że nie było mnie tam, aby móc stanąć w obronie bitych i rażonych paralizatorami nieuzbrojonych osób, które miały odwagę zaprotestować poprzez performance przeciw szerzeniu oczywistych kłamstw (gdzieś z tyłu głowy pojawia mi się skojarzenie z baśnią Hansa Christian Andersena „Nowe szaty cesarza”, w której tylko dziecko odważyło się obnażyć oszustwo i krzyknąć „On jest nagi!”).

W najgorszym scenariuszu nie przypuszczałam, że żyjemy w kraju, gdzie za taniec na stole policja pałuje, łamie ręce i zamyka w areszcie.


konsolaOświadczenie Konsoli w sprawie wydarzeń na wykładzie "Czy gender to dewastacja człowieka i rodziny?"

2013-12-06 (Aktualności)

Jako członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola i uczestniczki wczorajszego wykładu księdza profesora Pawła Bortkiewicza na Uniwersytecie Ekonomicznym, chcemy wyrazić sprzeciw wobec stwarzania możliwości szerzenia nawołujących do dyskryminacji teorii na poznańskich uczelniach, a przede wszystkim zaprotestować przeciwko haniebnemu zachowaniu policji i organizatorów wykładu.

Każdy i każda ma prawo wyrazić sprzeciw wobec nieprawdziwych i krzywdzących tez, zwłaszcza w przestrzeni uniwersyteckiej, jeśli w takim miejscu mają miejsce spotkania takie jak wczorajszy wykład. Na naszych oczach rozegrała się brutalna scena, w której uczestniczki i uczestnicy protestu wobec wykładu byli naszym zdaniem zbyt agresywnie i nieadekwatnie do sytuacji potraktowani przez mężczyzn w cywilnym ubraniu a później przez policję. Nie rozumiemy także, dlaczego sprzeciw w debacie wyrażony w formie happeningu przez nieuzbrojone osoby został zakończony z użyciem paralizatorów i pałek (o czym świadczą liczne nagrania filmowe z policyjnej akcji). Sprzeciwiamy się także przekłamywaniu i ugładzaniu informacji na temat policyjnej interwencji. Uczestnicy i uczestniczki happeningu byli/były szarpani/szarpane, kopani/kopane i ciągnięci/ciągnięte po podłodze. W najwyższym stopniu nie zgadzamy się na takie nieadekwatne naszym zdaniem zachowanie policji – sprzeciwiamy się stosowaniu przez policję przemocy, zwłaszcza w sytuacjach, które tego nie wymagają.


konsola


Kampania fotograficzna Konsoli!

2013-11-26 (Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola rozpoczyna kampanię fotograficzną na swoim fanpage’u, która będzie trwała w ciągu międzynarodowej Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć.
Codziennie będziemy dodawały jedno zdjęcie z hasłem dotyczącym przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.
Zapraszamy na nasz fanpage oraz do udostępniania zdjęć z hasłami: www.facebook.com/konsola

„Przemoc domowa i przemoc seksualna są poważnymi problemami nie dlatego, że tyle kobiet ich DOŚWIADCZA, ale dlatego, że tylu mężczyzn się jej DOPUSZCZA lub ją toleruje” – Jackson Katz „Paradoks macho”.

Większość kampanii społecznych mających uwrażliwić na przemoc wobec kobiet opiera się albo na smutnych statystykach, albo na wizerunkach posiniaczonych kobiet. Mężczyźni pojawiają się w nich albo jako ręka trzymająca pasek, albo nie ma ich wcale, chociaż to właśnie oni popełniają zdecydowaną większość aktów przemocy. (Czytaj dalej).


konsolaWydarzenia w ramach Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć

2013-11-25 (Aktualności)

25 listopada rozpoczyna się Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć – międzynarodowa akcja zainicjowana w 1991 r. przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między:
25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet)
a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Co roku od 20 lat na całym świecie (szacuje się że w 172 krajach, również w Polsce) w tym czasie organizowane są wydarzenia mające na celu nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet.

Stowarzyszenie Kobiet Konsola zaprasza na cykl wydarzeń w ramach Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć. (Czytaj dalej).konsola


Napisz list w obronie praw kobiet!

2013-11-25 (Aktualności)

7 grudnia (sobota) od godziny 13:00 do 18:00 w Zemście (ul. Fredry 5/3a) w ramach Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć będzie można napisać listy solidarnościowe w sprawie Miriam López – Meksykanki, która doświadczyła tortur i gwałtu ze strony żołnierzy oraz Nadieżdy Tołokonnikowej, uwięzionej członkini punkrockowej grupy Pussy Riot.

Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu na Płeć trwa w terminie pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) w celu symbolicznego podkreślenia faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Od początku lat 90-tych kobiece lobby domagało się uwzględnienia perspektywy płci w rozumieniu praw człowieka i rozszerzenia ich definicji na doświadczenia kobiet.

Pomimo, że prawa człowieka przysługują w równym stopniu kobietom co mężczyznom w przypadku kobiet nie są w pełni respektowane. Kobietom nadal nie przyznaje się ludzkich praw lub możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, co staje się podstawą do tolerowania stosowanej wobec nich przemocy, niekiedy nawet przy poparciu ze strony państwa. 

konsolaWarsztat "Consent czyli zgoda"

2013-11-21 (Aktualności)

Zapraszamy 4.12 (środa) w godzinach od 18:00 do 20:00 na niezwykle inspirujący warsztat "Consent czyli zgoda".

Consent czyli zgoda. Zgoda czyli dobra komunikacja. Czy rozmawianie o dotyku może nie być krępujące? A czy może być seksi? Dlaczego i po co rozmawiać o dotyku? Jak aktywnie się zgadzać i świadomie mówić nie? Czy seks to tylko działanie bez gadania? Czym jest komunikacja w intymnej sytuacji? Czym jest naruszenie czyjejś granicy cielesnej?

Przybliżenie idei zgody (consentu), miniwarsztat i dyskusja.

Zapisy pod adresem: 16dni@konsola.org.pl (W mailu o tytule "consent" prosimy podać: imię i nazwisko oraz numer telefonu). Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada.

Liczba miejsc ograniczona. Czas trwania: 2 godziny. Udział bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztat przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

http://thefeministanthropologist.com/2013/03/04/this-is-what-consent-looks-like/
http://www.fanshawec.ca/consent

Warsztat odbywa się w ramach tegorocznej Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć.

konsola


Analiza mediów przygotowana przez członkinie Konsoli

2013-11-19 (Aktualności)

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola w dniach
21-27.10.2013r. przeprowadziły analizę mediów, a konkretnie: Gazety Wyborczej, Głosu Wielkopolskiego, Radia Merkury i telewizji WTK pod kątem reprezentacji kobiet i mężczyzn w programach tych mediów.
Głównie skupiłyśmy się na liczbie autorów i autorek, bohaterów i bohaterek, ekspertów i ekspertek.
Zobaczcie, co wynika z przeprowadzonych badań.

Kliknij tu, aby zobaczyć prezentację.

Analiza mediów miała swoją premierę na Wielkopolskim Kongresie Kobiet i była prezentowana przez Aleksandrę Sołtysiak-Łuczak.


konsolaZapraszamy na kolejny "Regał feministyczny"!

2013-11-18 (Aktualności)

Spotkanie otworzy cykl rozmów wokół antologii "Teorie wywrotowe" pod redakcją naukową Agnieszki Gajewskiej. Pierwszym podjętym przez nas tematem będzie czarny feminizm i kobietyzm, ze szczególnym uwzględnieniem problematyzowania przemocy doświadczanej przez czarne kobiety. Dyskusja odbędzie się 9 grudnia (poniedziałek) o 19:00 w Głośnej. Gościaniami spotkania będą: dr Agnieszka Gajewska – redaktorka "Teorii wywrotowych" oraz dr Marta Mazurek – tłumaczka tekstów z rozdziału "Kobietyzm".

Czarny feminizm to nurt w myśli feministycznej kładący nacisk na ścisły związek klasizmu, rasizmu i seksizmu. Zdaniem czarnych feministek dyskryminacja i przemoc, z jaką spotykają się czarne kobiety jest wielokrotnie bardziej problematyczna niż dyskryminacja dotykająca kobiet białych. Zarzucają białym feministkom z klasy średniej wypowiadanie się w imieniu wszystkich kobiet, przekładanie swoich doświadczeń na doświadczenia całej grupy, pomijanie różnic występujących wewnątrz niej i niejednokrotne posługiwanie się językiem rasizmu.

Spotkanie "Regał Feministyczny" odbywa się w ramach tegorocznej Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć.

Zaproszenie do spotkania na Facebooku.


konsola


II Wielkopolski Kongres Kobiet już wkrótce!

2013-10-23 (Aktualności)

II Wielkopolski Kongres Kobiet odbędzie się 14.11.2013 (godz. 09.30-16.15) w Auli Artis Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Jako współorganizatorki tej imprezy serdecznie zapraszamy do rejestrowania się, aby móc wziąć udział w tym wydarzeniu. Możecie to zrobić jedynie poprzez stronę: www.wielkopolska.kongreskobiet.pl

„Kobiety w szkołach. Kobiety w mediach. Kobiety w polityce. Kobiety na wsi i w miastach. Kobiety w domach i mieszkaniach. Kobiety w wielkich koncernach, własnych firmach, urzędach i w organizacjach pozarządowych. O Was wszystkich będziemy mówić podczas II Wielkopolskiego Kongresu Kobiet. I Was wszystkie na Kongres zapraszamy.

Wielkopolski Kongres Kobiet to regionalna edycja ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który od 5 lat odbywa się w Warszawie. Sukces zeszłorocznego spotkania zobowiązuje i dlatego już 14 listopada 2013 r. zapraszamy na kolejne wielkopolskie święto kobiet, które wypełnią emocjonujące panele plenarne, rozwijające warsztaty i niezapomniane rozmowy w Parku Kobiet i kuluarach Kongresu. Gospodynią II Wielkopolskiego Kongresu Kongresu Kobiet, wraz z Organizatorkami, będzie Ministra Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. W ubiegłym roku było nas ponad 400! Teraz czas na Ciebie – dołącz do nas.”


konsola
Strony:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30