Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć

2014-01-13 (Akcje)

25 listopada 2013 rozpoczęła się Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć.
Konsola zorganizowała cykl wydarzeń w ramach tej kampanii:
- warsztat „Consent czyli zgoda” (4.12 środa, 18:00-20:00),
- Napisz list w obronie praw kobiet (7.12 sobota, 13:00-18:00, Zemsta),
- Regał Feministyczny „Kobietyzm i czarny feminizm” (9.12 poniedziałek, 19:00, Głośna).

W 2013 roku w Wielkopolsce odbyło się również kilkanaście lokalnych kampanii (ponad 140 wydarzeń) zainicjowanych w ramach projektu Konsoli „Wielkopolska Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wydarzenia odbyły się m.in. w Kaliszu, Międzychodzie, Wolsztynie, Bralinie, Gnieźnie, Rokietnicy, Kępnie, Środzie Wielkopolskiej, Zalesewie, Ostrowie Wielkopolskim, Kórniku.
Informacje o tych kampaniach można znaleźć w kalendarzu na stronie: konsola.org.pl/16dni/?IDN=281

konsola


Wielkopolski Kongres Kobiet 2013

2014-01-13 (Akcje)

Współorganizowałyśmy Wielkopolski Kongres Kobiet, który rozpoczął się 14.11.2013 w Auli Artis Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. W trakcie Kongresu toczyły się rozmowy o kobietach w szkołach, w mediach, w polityce, na wsiach i w miastach.
O kobietach w wielkich koncernach, własnych firmach, urzędach i w organizacjach pozarządowych. Więcej na: www.wielkopolska.kongreskobiet.pl.


konsolaSolidarni/e z lokator(k)ami

2014-01-13 (Akcje)

W ramach inicjatywy "Solidarni z lokatorami" 17.03.2013 w Zemście odbył się pokaz filmów antydyskryminacyjnych:
18:00-19:00 Niebieskoocy (Blue eyed)
19:15-20:00 Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach (Killing Us Softly 3. Advertising's Image of Women)

„Solidarni z lokatorami” to inicjatywa poznańskiego środowiska kultury skupionego wokół Otwartego Forum Kultury. Polega ona na wsparciu organizowanej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (WSL) zbiórki publicznej funduszy przeznaczonych na obronę i pomoc prawną dla ofiar „czyścicieli” poznańskich kamienic. Pierwsza odsłona inicjatywy miała miejsce podczas poznańskich wydarzeń kulturalnych odbywających się w dniach od 14 do 17 marca 2013 roku.

Przed każdym wydarzeniem, podczas którego odbywała się zbiórka w ramach inicjatywy „Solidarni z lokatorami”, odczytana była uchwała Otwartego Forum Kultury popierająca cel zbiórki. W miejscach, gdzie była taka możliwość, pokazany został ponadto zrealizowany przez grupę Kontrplan film pt. „Lokatorzy na sprzedaż”. Dokumentuje on wydarzenia związane z walką lokatorów zamieszkałych przy ulicy Stolarskiej z brutalnym nękaniem ze strony tzw. „czyścicieli”.

konsola


Manifa 2013

2014-01-13 (Akcje)

Poznańska Manifa 2013 przeszła 8 marca o godz. 17:30 ulicą Półwiejską pod hasłem: Solidarnie przeciw biedzie i wykluczeniu kobiet!
Po drodze odczyty nt. feminizacji biedy wygłosiły:
- Stowarzyszenie Kobiet Konsola;
- Stowarzyszenie Dni Równości i Tolerancji;
- Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów;
- Kobiety z Inicjatywą (OZZ Inicjatywa Pracownicza),
- Amnesty International (oddział poznański).

Uczestniczki i uczestnicy mieli/miały ze sobą puste garnki i chochle, metalowe kubki i łyżki, gwizdki i przeszkadzajki... Było głośno!

Manifę organizował KOMITET ORGANIZACYJNY POROZUMIENIE 8 MARCA!

konsolaO'Less Festiwal w Poznaniu

2013-03-11 (Akcje)

Współorganizowałyśmy O'LESS Festiwal w Poznaniu (1-3 marca 2013, Kultywator). Była to poznańska odsłona festiwalu kultury lesbijskiej, który odbył się w październiku 2012 w Warszawie.
Można było obejrzeć wystawę lesbijskich fotografii, prac plastycznych i film o lesbijskich aktywistkach, posłuchać lesbijskiej muzyki i dramatu lesbijskiego, spotkać grupę lesbijek-chrześcijanek, porozmawiać o lesbijskiej kulturze. Program festiwalu poniżej.konsola


Koniński Kongres Kobiet

2013-03-11 (Akcje)

23.02.13 odbył się I Koniński Kongres Kobiet, wspólna inicjatywa lokalnych środowisk kobiecych, której celem było omówienie sytuacji kobiet w regionie, ich szans na zawodowy i osobisty rozwój, zaangażowanie w działalność samorządową, aktywność w życiu społecznym. Zamierzałyśmy rozpocząć debatę na temat współczesnych kobiet po to, by dowiedzieć się, jakie możliwości lub ograniczenia widzą mieszkanki powiatu konińskiego na drodze swoich życiowych wyborów, jakie działania powinny zostać podjęte, by wspierać kobiety i zachęcać je do coraz większej społecznej aktywności. Kongres organizowało Stowarzyszenie Koniński Kongres Kobiet, a współorganizowały Dom Kultury „Oskard”, Stowarzyszenie ONA, Stowarzyszenie „Magnolia” oraz Konsola. Więcej na: www.koninskikongreskobiet.pl


konsolaNazywam się Miliard. One Billion Rising!

2013-03-11 (Akcje)

Protestuj! Tańcz! Powstań przeciwko przemocy wobec kobiet! Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising", która miała miejsce w walentynki, 14.02.2013. Akcję zainicjowała Eve Ensler, autorka "Monologów waginy", działaczka, w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. Polska akcja nosi nazwę "NAZYWAM SIĘ MILIARD". W Poznaniu zorganizowałyśmy to wydarzenie i tańczyłyśmy z innymi kobietami na starym dworcu PKP. One Billion Rising to globalny protest, zaproszenie do tańca, wezwanie do mężczyzn i kobiet, by odmówili wspierania status quo póki gwałt i kultura gwałtu nie odejdą w przeszłość, akt solidarności, unaoczniający kobietom powszechność ich walki i ich siłę w liczbach, odmowa zaakceptowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt jako zgodnych z koleją losu, nowa epoka i nowy sposób bycia.


konsola


Wielkopolski alfabet pisarek

2013-03-11 (Akcje)

W ramach spotkań z cyklu "Regał Feministyczny " zorganizowałyśmy dyskusję poświęconą książce „Wielkopolski alfabet pisarek” (28 stycznia 2013) . W spotkaniu udział wzięły prof. Ewa Kraskowska i dr Lucyna Marzec (redaktorki tomu), autorki i autorzy haseł oraz bohaterki książki, Zuzanna Kołupajło (Genderowe Koło Literaturoznawcze UAM). Spotkanie poprowadziła Anna Gruszecka (Radio Merkury).konsola16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Wobec Kobiet

2013-03-11 (Akcje)

W ramach 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć zorganizowałyśmy w Poznaniu szereg wydarzeń.  16 Dni jest to międzynarodowa kampania zainicjowana w 1991 przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.
Poniżej program wydarzeń w Poznaniu.


konsola


Pożegnanie z Matką Polką?

2013-03-11 (Akcje)

Zorganizowałyśmy w Głośnej dyskusję o książce „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” (30.10). W spotkaniu udział wzięły redaktorki: Elżbieta Korolczuk i Renata Hryciuk oraz Izabela Kowalczyk - historyczka sztuki, badaczka kultury, nauczycielka akademicka, publicystka. Spotkanie poprowadziła Marta Mazurek, feministka, amerykanistka z UAM. Rozmawiałyśmy o tym jak ewoluowały wzorce, ideologie, postawy, reprezentacje, a także praktyki życiowe związane z rolą matki. Czy mit Matki Polki w naszej kulturze już się wyczerpał? Czy pora się z nim ostatecznie pożegnać? Spotkanie było rozpoczęciem cyklu „Regał Feministyczny”.


konsola
Strony:  1 2 3