2016-06-06(Archiwum)

Sprawozdanie Merytoryczne Stowarzyszenia Kobiet KONSOLA za rok 2014


28 listopada 2014

Happening w ramach Kampanii 16 Dni przeciwdziałania przemocy ze Względu na Płeć.

1 czerwca - 30 listopada 2014

Projekt realizowany partnerstwie z Fundacją Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej "Wielkopolską Kampanią Informacyjną na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego
- www.przemoc.edu.pl.

23 czerwca

Dzień Ojca - spotkanie na temat tacierzyństwa.

Gośćmi byli:
Przemysław Promiński - programista, pracuje w dużej, międzynarodowej firmie. W wolnych chwilach trenuje sambę i capoeirę. Od ponad 10 lat szczęśliwie żonaty. Ma czworo dzieci. Dla starszej trójki jest z żoną rodziną zastępczą, czwarty synek jest ich dzieckiem biologicznym.
Jarosław Kaczmarczyk - mechanik samochodowy, filozof, informatyk, członek zarządu dużego stowarzyszenia. Tata dorosłej już Natalii i Julki. Powiedział: "Jeśli chcesz zostać kimś, zostań ojcem".

Spotkanie poprowadziły: Aleksandra Sołtysiak-Łuczak oraz Basia Nowacka.


11 czerwca

Projekcja filmu dokumentalnego OGIEŃ SAFONY (‘Sappho’s Fire’, 2011) oraz dyskusja z jego reżyserką, Alexią Kosmider.

Film "Ogień Safony" (2011) jest próbą udokumentowania życia niemal niewidocznej grupy społecznej: starszych kobiet żyjących w związkach z kobietami. Film jest oparty na obszernych wywiadach z kilkudziesięcioma Amerykankami, które wspominają czasy represji i stygmatyzacji, ale również czasy powstawania feministycznych grup podnoszenia świadomości i wspólnot lesbijskich. Bohaterki filmu otwarcie mówią o swoich bardzo różnych doświadczeniach miłości do kobiet, o wielkich przemianach obyczajowych, jakie dokonały się za ich życia, o trudnych relacjach z rodzinami i dziećmi, o starzeniu się i o obawach związanych ze starością. Po premierze na Festiwalu Filmowym w Bostonie Ogień Safony był wyświetlany na wielu festiwalach filmowych w Stanach Zjednoczonych.

Maj

(Ty)Dzień Matki - cykl kilku wydarzeń na temat macierzyństwadoświadczeniach, historiach i szeroko o macierzyństwie.


26 maja, Spotkanie z ekomatkami
Spotkaniem z ekomatkami, które odpowiedzą czym jest ekologiczny styl życia. Czy to tylko moda czy sposób na życie?

W spotkaniu udział wzięły dwie ekolożki: dr Marta Jermaczek-Sitak i Iwona Sławek.

Marta Jermaczek-Sitak – doktor ekologii, ekofeministka, specjalistka od kwitnących łąk, zajmuje się ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i pisaniem. Wybrała życie na wsi, uprawia ogród, hoduje kozę i kury. Jest mamą dwóch synów - Stasia (2010) i Tymka (2013).

Iwona Sławek – ekolożka z zawodu i pasji, pozytywnie zakręcona mama dwójki maluchów: przedszkolaka i prawie dwuletniego Antka z zD, którym od narodzin towarzyszą klimaty ekologiczne. Swoją pasją dzieli się na łamach stworzonego przez siebie ekologicznego serwisu ekotropiciel.pl


27 maja, Spotkanie z matkami dzieci z in vitro

Spotkanie z matkami dzieci z in vitro - ich historie, o metodzie in vitro oraz na co kobiety, które myślą o tej metodzie leczenia niepłodności muszą się przygotować.
W spotkaniu udział wzięły:

Maria Bąk-Ziółkowska : pierwsza Polka, która została matką dziecka poczętego dzięki procedurze in vitro. Szczęśliwa matka pierwszej Polki poczętej i urodzonej w Rzymie w Policlinico Umberto I. Doświadczenie macierzyństwa po latach leczenia zmieniło jej życie, nadało jemu sens, uwolniło od psychicznego bólu. Pomogło jej powrócić do zawodu, odnaleźć się w projektowaniu architektonicznym, pozwoliło ponownie chwycić za pędzel. Zaciągnięty dług od losu stara się spłacać wspierając tak jak potrafi tych, którzy tego potrzebują.

Agata Nowaczyk-Łokaj – z wykształcenia jest prawniczką, z pasji trenerką improwizacji tanecznych metodą Living Dance Form, członkinią Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii – Polski Teatr Tańca w Poznaniu i pedagożką.
W budowaniu i prowadzeniu zajęć dla dzieci towarzyszy jej zdecydowanie perspektywa Dziecka, podejście związane ze swobodą wyboru, wzajemnym szacunkiem i oparciem w relacji Dziecko-Dorosły. Zajęcia prowadzi z inspiracji wieloma metodami, tworząc z tego autorski program.
Prywatnie – jest rogatą duszą, którą stać na wiele, mamą Wojtka i Kuby, z którymi przetańczyła i pobawiła się już w niejedno.

Agata Heymann – z wykształcenia: pedagożka, z zawodu: handlowczyni, z wyboru: mama. Prywatnie: zbieraczka inspiracji i zapalona działkowiczka, mistrzyni wymyślania i nierealizowania, konkursoholiczka, wciąż szukająca nowych wyzwań i upustu dla genialnych pomysłów pojawiających się niespodziewanie, kreatywna, impulsywna, zaangażowana... Ostatnio całym sercem związana z Ci-Szą.


28 maja, Spotkanie warsztatowe - grupa MasterMind, Prowadzenie Inga Bielińska

Spotkanie warsztatowe dla matek. Spotkanie miało formułę pracy w kręgu, gdzie przy moderowanej dyskusji i dzięki wymianie myśli możliwa była zmiana perspektyw lub odkrycie innych sposobów myślenia. Spotykając wiele kobiet w grupie, każda z uczestniczek uzyskała spojrzenie na swój problem z innej perspektywy. Rozwiązania i sugestie oparte na innym doświadczeniu, są zazwyczaj niezauważane. Bez względu czy się ktoś zgadza czy też nie z pomysłami innych, bywa jest to pobudzające. Słowa innych są również ciekawym tematem do przemyśleń i szukania rozwiązań własnych problemów.
Celem spotkania było spojrzenie na dobrostan współczesnej mamy.

29 maja, Macierzyństwo lesbijek

Spotkanie z Eweliną i Martą Marcinkowskimi, parą lesbijek, które wspólnie wychowują córkę.

Historia i doświadczenia naszych gościń była punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak się żyje w Polsce lesbijkom, które wychowują dzieci, jak prawo traktuje takie pary i jaki jest odbiór społeczny macierzyństwa lesbijek.

30 maja, Debata "Okrągły stół matek"

Spotkanie miało formę tzw. "okrągłego stołu", aby podkreślić, że wszystkie doświadczenia, którymi zechcecie się podzielić są równie ważne. Do dyskusji zostały zaproszone wszystkie chętne do udziału matki.


19 maja

Spotkanie z cyklu "Regał feministyczny", na temat książki "Teorie wywrotowe. Antologia przekładów" pod redakcją Agnieszki Gajewskiej - część II zatytułowana "Rewolty",

Gościnią spotkania była dr Joanna Bednarek - autorka wprowadzenia oraz tłumaczka tekstów zawartych w tym fragmencie książki.

10 kwietnia

Spotkanie z Beatą Kozak, od 15 lat redaktorką naczelną Zadry – jedynego w Polsce pisma feministycznego. Zadra ukazuje się regularnie od 1999 roku, podejmuje tematy związane z szeroko rozumianymi prawami kobiet. W roku 2000 Beata Kozak jako redaktorka naczelna Zadry nominowana była do 'Paszportów Polityki".


13 kwietnia
Spotkanie z cyklu "Regał feministyczny", na temat książki Elaine Morgan "Pochodzenie kobiety" z gościnią spotkania - Małgorzatą Danicką-Kosut - tłumaczką książki.

Marzec

Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA wsparło Niezależne Zrzeszenie Studentów UAM w zbieraniu podpisów pod petycją. Zawarte w niej postulaty miały na celu pomoc studentkom-matkom i studentom-ojcom pogodzenie opieki nad dzieckiem ze studiowaniem.

8 marca

Manifa pod hasłem: Dość (re)produkcji opresji!
Manifestacja dotyczyła praw reprodukcyjnych kobiet i mężczyzn w Polsce.


14 luty

One Billion Rising - taniec/protest przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet. Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. W ubiegłym roku tańczyło 200 krajów z całego świata w tym Polska w 30 miastach. Także Nazywam się Miliard - One Billion Rising Poznań.

Styczeń

Rekrutacja wolontariuszek do Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej w celu stworzenia Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego dla osób doznających przemocy a także dla osób stosujących przemoc.


konsola