2010-04-17(Archiwum)

Sprawozdanie Merytoryczne z działalności Stowarzyszenia Kobiet Konsola za rok 2008

W tym roku największym osiągnięciem było otwarcie siedziby stowarzyszenia przy ul. Fredry 7/5 a także projekt Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami - edukacja antydyskryminacyjna i genderowa
Więcej o tym, co działo się w 2008 poniżej...Styczeń
Rozpoczęłyśmy ostatnie przygotowania do otwarcia siedziby konsoli, urządziłyśmy i wyremontowałyśmy biuro, zakupiłyśmy meble i sprzęt. Zorganizowałyśmy dzień otwarty – zaproszonymi gośćmi były członkinie obecne i byłe, dziennikarze i dziennikarki, organizacje z którymi współpracujemy.

Luty
Odbyły się liczne spotkania, m.in. przygotowujące Manifę 8 marca oraz festiwal twórczości kobiecej
Ogłosiłyśmy rozpoczęcie konkursu na pocztówki dotyczące praw człowieka „Pocztówkowy Kalendarz Praw Człowieka” – na konkurs nadeszło ponad 80 prac z całej Polski

Marzec
Ogłosiłyśmy wyniki konkursu pocztówkowego „Pocztówkowy Kalendarz Praw Człowieka”. Efekty konkursu możecie obejrzeć w naszej galerii.

Manifa 8 marca w ramach tego wydarzenia zorganizowałyśmy m.in.:
Debatę z politykami na temat sytuacji kobiet w Polsce po ostatnich wyborach parlamentarnych.
Odbyła się otwarta dyskusja o nierównościach ekonomicznych, problemach samotnych matek, wyzysku w pracy, niesprawiedliwym systemie emerytalnym. Sposoby organizowania się kobiet w walce o swoje prawa.
9 marca w niedzielę Spotkanie otwarte na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy z mgr promocji zdrowia, położnymi: Katarzyną Bernaciak i Małgorzata Bulandą

Współorganizacja festiwalu No Women No Art.


Otworzyłyśmy Otwartą Czytelnię Gender Studies w siedzibie stowarzyszenia

Kwiecień
Zostałyśmy zaproszone do udziału w Gender Feście
Rozpoczęłyśmy program konsultacji indywidualnych z psycholożką dla kobiet w ciężkich sytuacjach życiowych oraz stworzyłyśmy grupę rozwojową dla kobiet.

Maj
Dzień Mamy z Konsolą, Muzą i Babilądem
26. maja - Projekcja filmu „Moje życie beze mnie” oraz spotkanie na temat profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi

Wrzesień
Rozpoczęcie projektu Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami - edukacja antydyskryminacyjna i genderowa. W ramach tego projektu zostały wydane trzy filmy edukacyjne: Maska twardziela, Killing us soflty 3 oraz Niebieskoocy
Październik
Rozpoczęcie prac nad organizacją Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu

Akcja na Międzynarodowy Dzień Ludzi starszych – kobiety 50+, listy kobiet z opowieściami na temat dyskryminacji ze względu na wiek ukazały się na naszej stronie internetowej. Pojawił się także duży artykuł w Gazecie Wyborczej (dodatek Praca) z naszej inicjatywy.
Akcja Kobieta i Firma – doradztwo zawodowe dla Kobiet chcących założyć własną firmę.Wznowienie regularnych cotygodniowych dyżurów w czytelni, oraz co dwa tygodnie spotkania stowarzyszenia.


Listopad
Współorganizacja Dni Równości i Tolerancji, m.in.:
Warsztat antydyskryminacyjny
Wystawa Pocztówkowy Kalendarz Praw Człowieka,
Okrągły Stół, spotkanie roszczeniowe osób głuchoniemych wobec władz i instytucji – z udziałem: przedstawicieli Urzędu Miasta, Kuratorium, Rady Miasta, Mediów, Zarządu Dróg Miejskich. Szczególnie zapraszamy przedstawicieli poznańskich mediów.
Monodram „Brzuch”
Dyskryminacja osób ze względu na nadwagę, wykład połączony z pokazem zdjęć
Poznań stolicą tolerancji? Debata Polityczna
Dyskusja o problemie dyskryminacji, zaproszeni goście: dr socjologii Adam Ostolski, UW oraz przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich, prowadzi: Sergiusz Wróblewski
„Len” - projekcja bajki Ch. H. Andersena dla dzieci głuchoniemych
Warsztaty integracyjne z elementami teatru dla młodzieży słyszącej i niesłyszącej, prowadzenie: Grażyna WydrowskaCały czas:
- wzbogacanie Czytelni Gender Studies
- sprzedaż książek wydanych przez Konsolę
- wypożyczanie filmów edukacyjnych (Maska Twardziela, Niebieskoocy, Killing us softly)
- spotkania członkiń stowarzyszenia
- spotkania z mediami, współpraca z innymi organizacjami kobiecymi
konsola