2011-01-11(Archiwum)

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia Kobiet Konsola za rok 2010

Ten rok zaczął się dla nas od wizyty w Sejmie podczas historycznego już pierwszego czytania ustawy o parytetach. Pod hasłem wsparcia parytetów odbyła się także kolejna Manifa poznańska. Mocnym akcentem w naszych działaniach było przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Na naszej stronie powstał specjalny dział, gdzie można znaleźć wiele informacji na temat przemocy, jak sobie radzić, jak pomóc osobie doświadczającej przemocy. Więcej szczegółów o tym, co robiłyśmy w roku 2010 poniżej...18.02.2010 – Przedstawicielki Stowarzyszenia uczestniczyły w pierwszym czytaniu ustawy o parytetach przez prof. Fuszarę w Sejmie RP

06.03.2010 – Odbyła się Manifa pod hasłem: Parytety dla mężczyzny i kobiety, a także wydarzenia towarzyszące z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet:
- 5 i 18 marca - Pokaz filmów Delikatnie nas zabijają III oraz Maska twardziela
- 8 marca - zbiórka krwi na rzecz kobiet leczonych w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Akcja została objęta honorowym patronatem WCO, akcji patronował także Wielkopolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
13 marca - Warsztaty Asertywność – to nasza broń kobieca

26.05.2010 – Z okazji Dnia Matki ogłosiłyśmy konkurs na literacką opowieść o matce.

12.06.2010 – Atak Furii w księgarni Bookarest – udział w spotkaniu wzięły zostały członkinie redakcji Nieregularnika Lesbijsko-Feministycznego „Furia”: Anna Zawadzka i Iwona Stefańczyk.

01.07.2010 - Stowarzyszenie Kobiet Konsola uczestniczyło w Strefie NGO na tegorocznym Heineken Open'er Festiwal.

11.09.2010 – Stowarzyszenie Kobiet Konsola wzięło udział w II Poznańskim Dniu Organizacji Pozarządowych

08.11.2010 – Rozpoczęcie akcji: Wspieraj kobiety razem z nami, w ramach której odbywała się zbiórka rzeczy dla mam, ofiar przemocy i ich małych dzieci; a także stworzenie działu na naszej stronie internetowej: Przeciwdziałaj przemocy wobec kobiet razem z nami, na której znajdują się informacje dla osób doświadczających przemocy. Rozpoczęły się spotkania grupy wsparcia dla kobiet ofiar przemocy i samodzielnych mam.

13.11.2010 – Współorganizacja 7. Dni Równości i Tolerancji, m.in.: Kobiecy Turniej Piłki Nożnej, Spektakl Damskiego Tandemu Twórczego pt.: Orlando, wystawa Przeciwdziałaj Dyskryminacji i inne.

25.11.2010 - 16 Dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. W ramach akcji odbyły się: 
- Spotkanie: Prawo a przemoc ze względu na płeć
Pani adwokat Małgorzata Miecznikowska poprowadziła spotkanie w szerszym gronie dla kobiet - ofiar przemocy, na którym uczestniczki mogły zadawać pytania, np.: jak złożyć pozew rozwodowy, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, gdzie i do jakiej instytucji sądowej się udać.
- Pierwsza pomoc – wykład
- Jak skutecznie przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć?
Podczas spotkania zaprezentowały się organizacje działające w obszarze przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Wśród zaproszonych organizacji były m.in.: LaStrada
- Warsztat pt.: Dyskryminacja ze względu na płeć, prowadzony przez Annę Kamińską
- Wykład pt: Czym jest przemoc, oraz: Prawne środki ochrony przed przemocą w różnych aspektach.


19.12.2010 – Spotkanie wigilijne dla samodzielnych matek, ofiar przemocy. Wsparcia akcji udzieliły: Teatr Animacji w Poznaniu oraz firma Solaris Bus & Coach.

Stowarzyszenie Kobiet Konsola jako partner współrealizowało projekt „Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami – edycja IV” w ramach którego miedzy innymi wyprodukowano i rozdystrybuowano po 500 sztuk filmów.

Ponadto w ciągu roku Stowarzyszenie Kobiet Konsola patronowało licznym festiwalom i inicjatywom, m.in.: Przegląd Filmów LGBT, Kobieta w biegu (akcja organizowana w ramach XXII Biegu Niepodległości w Warszawie)

Prowadziłyśmy Czytelnię Gender Studies, której nazwę zmieniłyśmy na Czytelnia Stowarzyszenia Kobiet Konsola, mieści się ona obecnie w bibliotece Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Odbywały się także liczne spotkania grup wsparcia, pomoc psychologiczna, a także stałe informowanie o inicjatywach skierowanych do kobiet i podejmujących tematykę dotyczącą praw i problemów kobiet na terenie Poznania i nie tylko.


konsola