2011-04-17(Aktualności)

Za nami już dwa wernisaże, dwa wykłady, happening i pokaz filmu Shortbus. Frekwencja była bardziej niż safysfakcjonująca. Dziękujemy Wam za tak liczną obecność!

Chcemy zaprosić Was na kolejne wydarzenia w ramach Tygodnia Waginy:

W poniedziałek mamy dla Was Literackie warsztaty menstruacyjne oraz Warsztaty komiksowe (oba o godz. 18:00) 

We wtorek zapraszamy na wykład Sytuacja kobiet na Haiti przed i po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. (godz. 19:00) a później na pokaz filmów dokumentalnych „Strajk matek” (2010) reż. Magda Malinowska oraz „Białe Miasteczko” (2008) reż. Robert Kowalski i Magda Mosiewicz. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Magdą Malinowską (godz. 20.00)

W środę polecamy wykład Lucyny Marzec (UAM, Pracownia Krytyki Feministycznej) pt: „Krótka herstoria Wielkiej Waginy”. (godz. 18.00)
Zaś o 20:00 zapraszamy na Warsztat słowa /obrazu/okolicy, Pisanie Waginy

Ostatniego dnia Tygodnia Waginy, w czwartek, zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Poza zasadą łagodności” oraz spotkanie z reżyserką Adą Kovachevą
Kiedy: 21 kwietnia (czwartek), godz. 16.00


Wstęp na wykłady/filmy jest wolny. Warsztaty są odpłatne (10 zł) - można się jeszcze zapisywać pod adresem: warsztaty@konsola.org.pl
Miejsce: Stowarzyszenie Twórcze NOWA NOWA i Poznańska Galeria Nowa, ul. Mielżyńskiego 20 (budynek GBW SA, wejście G)

Literackie warsztaty menstruacyjne
Kiedy: 18 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00

Opis: Menstruacja, miesiączka, okres, krwawienie miesięczne. W czasie miesiączki otaczające Cię rośliny więdną. Z drzew, w pobliżu których przechodzisz spadają uschnięte owoce, przelatujące obok Ciebie pszczoły umierają. Twoi mężowie, bracia i ojcowie odsuwają się od Ciebie na czas krwawienia, a Ty razem ze współtowarzyszkami idziesz gotować magiczną zupę albo siadasz na mchu i czekasz, aż „przejdzie”. Na przestrzeni wieków miesiączka postrzegana była na różne sposoby. Degradowała kobiety lub dawała im magiczną moc i łączyła niezwykłą nicią z matką naturą. Czym dzisiaj jest okres? Czasem wyjątkowego doświadczenia, czy może przeklętego wydalania nieczystej krwi. Dlaczego jest tematem tabu? Przemysł higieny intymnej na pewno nie pomaga w wyemancypowaniu tego kobiecego doświadczenia, określając go monotematycznie mianem „tych dni”, „ciężkich dni” i „trudnych dni”. Jak dawniej postrzegano miesiączkę, jak mówią o niej podania historyczne, a jak literatura feministyczna. Przyjdź, przekonaj się i podziel doświadczeniem! Napisz własną historię menstruacyjną.
Prowadzenie: Weronika Zawadzka (Genderowe Koło Literaturoznawcze UAM)
Zgłoszenia: Prosimy o zgłoszenie udziału mailem na adres: warsztaty@konsola.org.pl
Koszt: 10 zł

Warsztaty komiksowe
Kiedy: 18 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00
Opis: Słowo komiksiarka jest jeszcze rzadziej używane niż wagina czy cipka. Komiksy bowiem zwykło się uważać za domenę mężczyzn. Idąc tym tropem można powiedzieć: komiksy są dla chłopców i robią je faceci. A przecież dziewczyny też tworzą komiksy! Zapraszam do wspólnego przełamywania stereotypów, do wspólnego tworzenia komiksów. Umiejętności plastyczne nie są wymagane. Warsztaty komiksowe są otwarte dla wszystkich dziewczyn i kobiet chcących zmierzyć się z tą formą, tych z Was, które chciałyby bohaterkami komiksowymi uczynić cipki. Zapraszam!!!
Prowadzenie: Anna Suska/ Fundacja Tranzyt
Zgłoszenia: Prosimy o zgłoszenie udziału mailem na adres: warsztaty@konsola.org.pl
Liczba miejsc ograniczona
Koszt: 10 zł

Wykład: Sytuacja kobiet na Haiti przed i po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Prowadzenie: Natalia Matczak
Kiedy: 19 kwietnia (wtorek), godz. 18.00
Opis: Wykład poświęcony aktualnym informacjom na temat przemocy wobec kobiet Haiti, która nasiliła się drastycznie po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Poza tym zostaną przybliżone działania takich organizacji jak: KOFAVIV, AFASADA, CONAP. Dowiecie się, czym jest kampania V-Day , kim była Myriam Merlet , jak doszło do jej spotkania z autorką „Monologów Waginy” oraz jak potoczyła się ich współpraca.
WSTĘP WOLNY!


Pokaz filmów dokumentalnych „Strajk matek” (2010) reż. Magda Malinowska oraz „Białe Miasteczko” (2008) reż. Robert Kowalski i Magda Mosiewicz. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Magdą Malinowską.
Kiedy: 19 kwietnia (wtorek), godz. 20.00

Opis: „Strajk matek” to film dokumentalny opowiadający o warunkach życia młodych kobiet w Wałbrzychu i taktykach oporu. (Produkcja SzumTV i Think Tank Feministyczny.) Z kolei “Białe miasteczko” dotyczy innego strajku, słynnego protestu pielęgniarek w 2008 roku. To film o solidarności kobiet, które z determinacją walczą o honor swojego zawodu i o solidarności społeczeństwa, które po raz pierwszy od Sierpnia'80 wspierało tak aktywnie strajk jednej grupy zawodowej.
WSTĘP WOLNY!

„Krótka herstoria Wielkiej Waginy” . Wykład Lucyny Marzec (UAM, Pracownia Krytyki Feministycznej)
Kiedy: 20 kwietnia (środa), godz. 18.00
Opis: Wagina czyli pochwa czyli cipka? To nie takie proste! Słowo wagina, oznaczające pochwę, futerał na miecz, po raz pierwszy dla opisu żeńskich organów płciowych zostało użyte przez Matteo Realdo Colombo w XVI wieku. Ale czym dokładnie – i kiedy wagina była dla medycyny i kultury, nie jest wcale oczywiste. Poglądy na temat budowy anatomicznej, histologicznej i funkcji waginy oraz charakteru kobiecej seksualności są historycznie i kulturowo zmienne. Często krzywdziły kobiety i zaprzeczały ich mocy płodności czy seksualnej rozkoszy. Jednak by przekonać się, że nie zawsze wagina oznaczała czarną otchłań i kojarzona była z pożerającym monstrum (vagina dentata), warto odbyć podróż w czasie (do kultury minojskiej i… wczesnego średniowiecza) i przestrzeni (poza kulturę europejską i anglosaską), zapomnieć o pomysłach zaślepionych fizjologów klasztornych i koncepcjach psychoanalitycznych wielkich ojców. Wtedy okaże się, że motywy waginalne – boginiczne –kobiece są obecne także w centralnej Europie i XXI wieku, tylko, z pewnych powodów, rzadko je zauważamy. Poszukiwanie sensów waginy wiedzie nas przez manowce medycyny wprost do kultury, mitów i wyobrażeń.
WSTĘP WOLNY!

Warsztat słowa /obrazu/okolicy, Pisanie Waginy
Kiedy: 20 kwietnia (środa), godz. 20.00

Opis: Proponuję, żebyśmy przyjrzeli się procesowi powstawania obrazu waginalnego i wspólnie go dokończyli. Każdy stworzy osobną symbolikę, komponując w polu Waginy kolaż ze słów i obrazów - tak powstanie waginografia. Przeskalujemy Waginę i pozwolimy jej zaistnieć! Ubierzemy w kostium i wyniesiemy na scenę naszego ciała tak, by inni mogli ją podziwiać. Ozdobimy szeptem/krzykiem i doprowadzimy językiem/dotykiem do rozkoszy bycia widzialną! Nadamy Waginie subwersywne imiona. A będziemy mieli na to tyle czasu ile trzeba! Zapraszam odważnie!
Prowadzenie: Agnieszka Frankowska
Zgłoszenia: Prosimy o zgłoszenie udziału mailem na adres: warsztaty@konsola.org.pl, dodatkowe informacje pod nr telefonu 600024699.
Koszt: 10 zł


Projekcja filmu dokumentalnego „Poza zasadą łagodności” oraz spotkanie z reżyserką Adą Kovachevą
Kiedy: 21 kwietnia (czwartek), godz. 16.00

Opis: „Poza zasadą łagodności”, Film dokumentalny, 32' (2008)
Bohaterki filmu mówią o seksualności. Poprzez swoje milczenia, głosy, gesty, słowa, wzruszenia i wybuchy śmiechu poszukują różnorodnych dróg reformowania i radykalizowania patriarchalnego języka. Opowieść o próbie odnalezienia mowy, przełamującej granice między sensem a sensualnością. Występują: Márta Mészáros, Małgorzata Szumowska, Barbara Wilkos, Ewa Kraskowska, Agnieszka Gajewska, Małgorzata Szewciów.
WSTĘP WOLNY!
 
konsola