2013-11-26(Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola rozpoczyna kampanię fotograficzną na swoim fanpage’u, która będzie trwała w ciągu międzynarodowej Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć.
Codziennie będziemy dodawały jedno zdjęcie z hasłem dotyczącym przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.
Zapraszamy na nasz fanpage oraz do udostępniania zdjęć z hasłami: www.facebook.com/konsola

„Przemoc domowa i przemoc seksualna są poważnymi problemami nie dlatego, że tyle kobiet ich DOŚWIADCZA, ale dlatego, że tylu mężczyzn się jej DOPUSZCZA lub ją toleruje” – Jackson Katz „Paradoks macho”.

Większość kampanii społecznych mających uwrażliwić na przemoc wobec kobiet opiera się albo na smutnych statystykach, albo na wizerunkach posiniaczonych kobiet. Mężczyźni pojawiają się w nich albo jako ręka trzymająca pasek, albo nie ma ich wcale, chociaż to właśnie oni popełniają zdecydowaną większość aktów przemocy. (Czytaj dalej).


Wielu mężczyzn uważa, że te kampanie ich nie dotyczą, bo „przecież ja nie biję swojej dziewczyny/ partnerki/ żony/ córki”. Wiele kobiet uważa, że te kampanie ich nie dotyczą, bo „przecież mój chłopak/ partner/ mąż/ ojciec mnie nie bije”. Zapominamy o tym, że przemoc to nie tylko przemoc fizyczna jak bicie czy przemoc seksualna jak gwałt. To także przemoc psychiczna (np. wyzwiska, poniżanie a także opowiadanie seksistowskich dowcipów) lub ekonomiczna (np. wydzielanie pieniędzy na jedzenie).
Każdy i każda z nas zna kobiety, które doświadczają różnych form przemocy, chociaż wielu i wiele z nas o tym nie wie lub woli nie wiedzieć. Mężczyzna, który twierdzi, że przemoc wobec kobiet go nie dotyczy, myli się. Przemoc mężczyzn wobec kobiet dotyczy go na wiele sposób, bo być może koleżanka z pracy żyje w przemocowym związku, siostra doświadczyła molestowania seksualnego przez szefa, jest partnerem kobiety, którą zgwałcił były chłopak. Gdy świadomie wybiera brak reakcji na przemoc, staje się współodpowiedzialny.

Każda i każdy z nas, gdy milczy wobec przemocy ponosi odpowiedzialność.

Dlatego postanowiłyśmy skupić się na tym, co mogą zrobić mężczyźni, żeby przeciwdziałać przemocy wobec kobiet. Nie po to, żeby ich oskarżać, ale po to, żeby włączyć ich do działania.

Każdy i każda z nas może sprzeciwić się przemocy wobec kobiet!
---
Kampania fotograficzna odbywa się w ramach 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu Na Płeć. W terminie między 25 listopada a 10 grudnia, każdego dnia będziemy dodawać jedno zdjęcie.

Wesprzyjcie nas w kampanii i przesyłacie znajomym te zdjęcia, niech jak najwięcej osób się dowie co może zrobić by przerwać przemoc wobec kobiet.
konsola