2014-03-28(Aktualności)

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Regał feministyczny", które odbędzie się 13 kwietnia o 17:00. Uwaga, tym razem regał jest "latający", ponieważ zmieniamy lokalizację na Anarchistyczny Klub/Księgarnię Zemsta (ul. Fredry 5/3a).

Będziemy rozmawiać o książce Elaine Morgan "Pochodzenie kobiety" z gościnią spotkania - Małgorzatą Danicką-Kosut - tłumaczką książki.

"Wydana po raz pierwszy w 1972 roku, książka Elaine Morgan "Pochodzenie kobiety" jest dziś zarówno pozycją klasyczną, jak nieledwie zapomnianą. W swoim czasie wywołała skandal na miarę pracy Darwina.


Tytuł książki nawiązywał do darwinowskiego The Descent of Man, wydanego równo 100 lat wcześniej. Zapowiadał feministyczną zmianę perspektywy w spojrzeniu na ewolucję człowieka. Jednak główną sensacją było przywrócenie do życia i popularyzacja hipotezy Sir Alistera Hardy’ego: że człowiek ewoluował w środowisku wodnym, o czym świadczy wiele przystosowań fizjologicznych, które decydują o jaskrawej różnicy między nami i naszymi najbliższymi ewolucyjnie krewnymi, małpami człekokształtnymi.
W lekki, dowcipny sposób książka przytacza przekonujące „wodne” odpowiedzi na pytania, z którymi nie radzi sobie klasyczna teoria „sawannowa” ewolucji człowieka:
Dlaczego chodzimy na dwóch nogach?
Dlaczego nie mamy sierści?
Dlaczego mamy nos?
Dlaczego mówimy?
I – last but not least - dlaczego mamy piersi?

Dzisiaj pogląd, że człowiek przez jakiś czas ewoluował w środowisku mniej lub bardziej mokrym („przybrzeżnym”) jest przyjęty przez znaczną część paleoantropologów.
Poprzez szczególne spojrzenie na ewolucję naszych przodków - „od strony kądzieli” – Pochodzenie kobiety wpisało się również w Drugą Falę feminizmu.
Na rynku polskim, w czasach, kiedy słowa „feminizm” i „ewolucja” budzą skrajne emocje, sytuacja może się powtórzyć: książka Morgan wpisze się w najgorętsze dyskusje w kraju." [http://www.anadiomene.pl/]

Więcej informacji o książce: www.anadiomene.pl

konsola