2015-09-16(Aktualności)

Zapraszamy na kolejny Regał Feministyczny, którego tematem będzie książka Magdaleny Kicińskiej "Pani Stefa".

O ważnej i wartej jasnego określenia roli tej kobiety, nazywanej zwykle „pomocnicą Doktora Korczaka” porozmawiamy w szerszym kontekście, jako o zapomnianej herstorii/historii z autorką reportażu „Pani Stefa”, Magdaleną Kicińską.

Spotkanie poprowadzą Agata Majewska i Aleksandra Sołtysiak-Łuczak.
Czas: 7 października, 18:30.
Miejsce: Skład Kulturalny, ul. Szamarzewskiego 4, Poznań.

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/ 

Dlaczego o Stefanii Wilczyńskiej się nie wie? Dlaczego o Stefanii się nie pamięta?

Nie jest łatwo wskazać, gdzie zaczyna się Korczak, a gdzie Wilczyńska. Oni się uzupełniali. Bohaterka książki w trudnych czasach kryzysu w latach trzydziestych i w czasie okupacji odpowiedzialna była nie tylko za realizację idei wychowania, spisanej przez Doktora, ale też za organizację finansów i praktyczne zadania Domu Sierot. Sam Janusz Korczak pisał, że nie można mówić o nim, nie wspominając o innych osobach.

Reportaż na podstawie rozmów autorki z wychowankami Domu wraz z dokumentacją, zebraną w Korczakianum jest precyzyjnym uzupełnieniem historii, kojarzonej przez większość wyłącznie z osobą Korczaka.


Magdalena Kicińska (ur. 1987) – reporterka, współpracowniczka „Dużego Formatu”, regularnie publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, „Voyage” oraz kwartalniku „Dialog-Pheniben”. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Absolwentka nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.facebook.com/PaniStefaWilczynska 

Regał Feministyczny” to cykl spotkań autorskich, tworzony przez członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola. Prezentujemy tytuły współczesnych polskich pisarek. Literatura jest dla nas pretekstem do rozmowy na temat kwestii praw kobiet. Pragniemy wzajemnie się wzmacniać, przyglądając się rzeczywistości z wrażliwością i uwagą, by jasno określić rodzaje dyskryminacji ze względu na płeć.

Serdecznie zapraszamy!

konsola