2015-12-03(Aktualności)

Grudzień to miesiąc Marii Julii ze Sławskich Wicherkiewiczowej (1875-1962) - dokumentalistki, historyczki miasta Poznania, autorki felietonów historycznych, miłośniczkiarchitektury renesansu.

Maria była córką Konstancji Ziołeckiej z Kościana i Stanisława Sławskiego z Szamotuł. W młodym wieku przeniosła się z rodzicami i rodzeństwem do Poznania, gdzie zdobyła wykształcenie w cieszącej się ogromnym uznaniem pensji u Anastazji Warnke. Pisarstwem zajęła się po urodzeniu pierwszych dzieci, debiutując w 1904 roku na łamach „Pracy”, „Wielkopolanina” i w poznańskich dziennikach. Wkrótce zajęła się czytaniem materiałów archiwalnych, dotyczących przeszłości miasta (to dzięki Wicherkiewiczowej ocalała po pożarze znaczna część dokumentów historycznych). Pierwszy artykuł badawczy opublikowała w 1914 r. o Antonim Höene. Jej dorobek pisarski obejmuje takie pozycje jak powieść Łódź w purpurze opowiadającą o losach rodu Górków w Poznaniu, Obrazki z przeszłości Poznania, Rynek poznański i jego patrycjat czy Jan Quadro z Lugano (którą wydała mając 85 lat). Dała poznać się jako skrupulatna badaczka i baczna obserwatorka życia Poznania, podejmując często w swojej twórczości kwestie związane z historią kobiet (wnikliwy tekst o Klasztorze Dominikanek, czyli Katarzynek Poznańskich, kilkunastostronicowa książka o babce autorki Matyldzie z Axamitowskich Ziołeckiej, krytyczne felietony o poznańskich kawiarniach). Portret Marii Wichierkiewiczowej można zobaczyć w Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Kartka z kalendarza na grudzień z Marią Julią ze Sławskich Wicherkiewiczową do pobrania z naszego fanpage'a: www.facebook.com/konsola


 
konsola