2016-01-28(Aktualności)

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Regał Feministyczny, na którym będziemy rozmawiać o książce "Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności" autorstwa Anny Zawadzkiej.
Spotkanie z autorką poprowadzi Monika Bobako
Czas: 8 lutego,
miejsce: Skład Kulturalny (ul. Szamarzewskiego 4, Poznań).

"Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności" to książka o dziewictwie i defloracji: mechanizmach wytwarzania tych kulturowych artefaktów, sposobach ich reprodukcji, ich funkcjach oraz znaczeniach, w jakie dziewictwo i defloracja obrosły. Kakofonia norm dotyczących utraty dziewictwa, „święta” i „dziwka” jako dwie emblematyczne figury kobiece, kulturowe znaczenia penetracji, ambiwalentna rola matek w przygotowywaniu córek na ich „pierwszy raz” – to kolejne tematy podejmowane przez Zawadzką. Analizując m.in. poradniki seksuologiczne, przekaz Kościoła katolickiego, literaturę piękną, prasę młodzieżową, wypowiedzi ginekologów/ek, seriale telewizyjne i dzieła sztuki, autorka zastanawia się, jaką definicję seksu i seksualności wyczytać można z dominujących modeli „pierwszego razu” oraz dlaczego przyuczanie kobiet i mężczyzn do określonych praktyk seksualnych to na tyle istotny element życia społecznego, że głos w tej sprawie zabiera multum „autorytetów”. Wreszcie autorka omawia alternatywy: teorie i praktyki, które celem jest redefinicja dziewictwa i jego utraty.


Więcej o książce można przeczytać na stronie wydawcy:
http://www.wuw.pl/product-pol-1199-Ten-pierwszy-raz-Konstruowanie-heteroseksualnosci.html

Anna Zawadzka - doktor socjologii, pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, współredaguje czasopismo „Studia Litteraria et Historica”, wyreżyserowała film dokumentalny „Żydokomuna”. Wykłada na Gender Studies UW.

Monika Bobako - doktor filozofii, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka m.in. książki „Demokracja wobec różnicy: multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania”.

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com konsola