2016-05-30(Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola zaprasza na dyskusję wokół wsi, a raczej uprzedzeń związanych z pochodzeniem ze wsi, które odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:00 w CK Zamek (sala audiowizualna).
W spotkaniu wezmą udział Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet i Piotr Brożek - reżyser filmu "Niepamięć", a spotkanie poprowadzi Magda Szewciów ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola. 

W trakcie dyskusji będziemy rozmawiać o raporcie Fundacji Przestrzeń Kobiet pt. ”O wsi bez uprzedzeń” oraz zobaczymy film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Folkowisko “Niepamięć. Pierwszy film o dziedzictwie pańszczyzny.

Sformułowania “wieśniak”, “wieśniackie” czy “wiocha” są powszechnie znane i używane, najczęściej jednak bez większego zastanowienia i refleksji nad ich pełnym uprzedzeń znaczeniem.
Zastanowimy się dlaczego funkcjonuje społecznie tak wiele uprzedzeń i stereotypów związanych z wiejskością i wsią? Czym w powszechnym postrzeganiu różni się migracja ze wsi do miasta od tej z miasta na wieś? Czym jest metronormatywność i jak wpływa na nasze funkcjonowanie, działanie a także postrzeganie?

Zapraszamy na spotkanie wszystkich chętnych i chętne do odpowiedzenia sobie na powyższe pytania, a także postawienia nowych w celu wspólnej refleksji nad wiejskością oraz wykluczeniami z nią związanymi.


Spotkanie rozpocznie projekcja filmu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Folkowisko “Niepamięć. Pierwszy film o dziedzictwie pańszczyzny”*
(czas projekcji: 46 min.)

Czy pochodzenie wpływa na to, kim jesteśmy? Ile wiemy o naszej przeszłości? Do jakiego stopnia dawne podziały kształtują nasze „tu i teraz”? Film pokazuje problem pamięci o pańszczyźnie z perspektywy dwójki bohaterów: Magdaleny – pochodzącej ze wsi i Franciszka – z pochodzenia arystokraty, z zawodu artysty malarza.
Ta dwójka odbywa wspólnie refleksyjno-emocjonalną podróż na lubelską i podkarpacką wieś, gdzie w zmierzeniu się z własną przeszłością pomagają im spotkania z innymi uczestnikami popańszczyźnianego dramatu: wiejskimi gospodarzami, bartnikiem oraz wiekowym hrabią. Czy potomkini ciemiężonych chłopów pańszczyźnianych i potomek arystokratycznych elit nawiążą nić porozumienia? Czy pojednanie między nimi jest możliwe?

W trakcie dyskusji będziemy także rozmawiać o raporcie Fundacji Przestrzeń Kobiet pt. ”O wsi bez uprzedzeń” wydanym w 2015 roku**. W spotkaniu udział wezmą:

Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet
Absolwentka stosunków międzynarodowych na UŁ oraz gender studies na UJ. Edukatorka antydyskryminacyjna, członkini Zarządu Fundacji Przestrzeń Kobiet. Członkini zespołów badawczych projektów „Niewidoczne (dla) społeczności” i „spoza centrum widać więcej”, wspóautorka raportów badań. Autorka rozdziału nt. sytuacji kobiet wiejskich w Polsce w „Raporcie alternatywnym CEDAW 2008-2012”. Laureatka nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską.

Piotr Brożek – reżyser filmu „Niepamięć”
Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i zdobywca głównej nagrody w konkursie Stowarzyszenia Homo Faber za film „2ndExit”. Jako asystent reżysera pracował przy filmach „Miłość” (2012) Sławomira Fabickiego i „Bogowie” (2014) Łukasza Palkowskiego.

Spotkanie poprowadzi Magda Szewciów ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola.

Zapraszamy serdecznie!

*Dziękujemy Stowarzyszeniu Folkowisko za udostępnienie filmu.
**W trakcie spotkania będzie rozdawane bezpłatne egzemplarze raportu "O wsi bez uprzedzeń".

 Link do wydarzenia na Facebooku: facebook.com/events
konsola