2010-08-10(Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola poleca książkę „Prawo w moim życiu. Wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązującym prawie, by zabezpieczyć swoją przyszłość” wydaną przed wydawnictwo Zacharek – Dom Wydawniczy.

Autorka niniejszej publikacji omawia w przystępny i zrozumiały sposób wszelkie prawne zagadnienia, które dotyczą: małżeństwa, konkubinatu, rozwodu i separacji oraz małżeńskich ustrojów majątkowych.

Dzięki tej książce dowiesz się m.in.:
• jakie formalności trzeba załatwić przed ślubem;
• co wybrać – małżeńską wspólność czy rozdzielność majątkową;
• jak skutecznie dochodzić alimentów;
• jak się rozwieść, a jak przeprowadzić separację;
• co możesz, a do czego nie masz prawa, gdy żyjesz w konkubinacie;
• w jaki sposób zabezpieczyć finansowo konkubenta;
• jak skutecznie sporządzić testament.

Publikacja zawiera kompleksowe i przystępne omówienie prawnych zagadnień dotyczących małżeństwa, w tym jego zawarcia i rozwiązania oraz majątkowych ustrojów małżeńskich. Przedstawia także prawną stronę życia w niesformalizowanym związku (konkubinat). Przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy planują ślub, jak i dla tych, którzy już powiedzieli sakramentalne „TAK” albo w ogóle nie zamierzają zawierać związku małżeńskiego.
W opracowaniu znaleźć można przydatne w małżeństwie i konkubinacie wzory pism procesowych oraz formularze, a także wyciąg z obecnie obowiązujących przepisów dotyczących kwestii omawianych w książce.

„Prawie każdy z nas był, jest lub będzie w związku z inną osobą. Weźmiemy ślub albo będziemy żyć w konkubinacie. Niektórzy z nas się rozwiodą albo wystąpią o separację. Te wszystkie wydarzenia i sytuacje, poza ich wymiarem emocjonalnym, mają również charakter prawny i rodzą określone prawne konsekwencje. Warto je znać. W tym celu możemy sięgnąć do przepisów w odpowiednich ustawach i kodeksach albo – do komentarzy do tych ustaw i kodeksów. Jednakże język prawny i prawniczy – powszechnie używane w tych publikacjach – hermetyczne i często mało zrozumiałe, nie skłaniają ani do lektury aktów prawnych, ani do studiowania komentarzy do tych aktów”.
(Wstęp, str. 7)

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1: Zawarcie małżeństwa, czyli sakramentalne „tak”

Rozdział 2: Jeśli nie małżeństwo, to…, czyli o tym, jak być konkubiną w Polsce

Rozdział 3: Moje, twoje, nasze – pieniądze w małżeństwie

Rozdział 4: Rozwód i separacja, czyli nie żyli długo i szczęśliwie

Dodatkowa lektura
5.1 Do poczytania
5.2 Do skorzystania

Autor: Sylwia Spurek
Format: 170 x 240 mm
Liczba stron: 212
Data wydania: lipiec 2010
Okładka: miękka
Cena: 39,90 zł

www.zacharek.com/ksiegarnia


O Autorce:
Sylwia Spurek - prawniczka, w 2004 r. ukończyła aplikację legislacyjną. Autorka prawniczej publikacji „Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Komentarz” (Wolters Kluwer, Warszawa 2008) oraz kilkudziesięciu innych publikacji i artykułów w dziedzinie prawa rodzinnego, administracyjnego i karnego. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk.
konsola