2010-09-14(Aktualności)

17 września 2010, godz. 22:00
miejsce: Kino Muza

Tytułowy „Shortbus” to miejsce spotkań nowojorczyków – seksuolożki Sofii, która nigdy nie przeżyła orgazmu, Severin – dominy nie potrafiącej nawiązać relacji z innymi ludźmi, Jamiego i Jamesa – pary gejów pragnących powiększyć swój związek i wielu innych osób chcących na nowo odkryć swoją seksualność.

„Shortbus to film błyskotliwy, w dosłownym sensie tego słowa – świetlisty, migotliwy, a chwilami olśniewający. zabawny do rozpuku i wzruszający, i smutny. A przede wszystkim zaskakująco mądry, chociaż nikt w nim się nie mądrzy, nie poucza. Jest w tej komedii (a może raczej komedio-dramato-utopii) jakaś dziwna, chwytająca za gardło szczerość.” (Agnieszka Graff)Reżyser „Shortbusa” nieustannie przełamuje tabu i świadomie przesuwa granice, do których inni bali się nawet zbliżyć. Poprzez pokazanie odważnych scen erotycznych, prezentuje zupełnie nowe oblicze ludzkiej seksualności, a zarazem prowokuje do zadawania pytań o granice wolności sztuki kinowej. „Shortbus” to jedyne w swoim rodzaju połączenie filmu erotycznego z dramatem i komedią. Reżyser szokuje nowatorskim ukazaniem erotyki, a jednocześnie podejmuje temat szczęścia, szczerości oraz zawiłych relacji międzyludzkich. W wysmakowanym dziele Mitchella pobrzmiewają także echa nastrojów, które pojawiły się w amerykańskim społeczeństwie zmęczonym rządami Busha. W wielu kręgach, zwłaszcza artystyczno-intelektualnych, „Shortbus” zyskał miano filmu kultowego.

„Reżyser planował Shortbus jako komedię w nowojorskim stylu. W istocie, humor, muzyka i swobodne podejście do obyczajowości prowadzą nas w tym kierunku, przypominając niektóre osiągnięcia Woody'ego Allena. Nowy Jork to również idealne miejsce dla takiego klubu jak Shortbus, pełnego wyróżniających się z tłumu indywidualności.”
(Rita Małgorzata Suszek)

Specjalne projekcje „Shortbusa” inaugurują działalność nowego dystrybutora kina gejowskiego i lesbijskiego – Tongariro Releasing. Od 20 września film będzie dostępny również na DVD. Wydarzeniu patronują: TOK FM, Przekrój, InnaStrona.pl, Stopklatka.pl, Dlastudenta.pl, Indepenent, TAKE ME! i Students.pl.


konsola