2010-09-28(Aktualności)

W związku z ostatnimi głosnymi wydarzeniami związanymi z wypowiedzią p. Minister Radziszewskiej w Gościu Niedzielnym oraz dyskryminacyjnej wypowiedzi na antenie komercyjnej stacji telewizyjnej, Stowarzyszenie Kobiet Konsola postanowiło dołączyć sie do fali protestów związanych z nieodwołaniem Pani Minister z pełnionego stanowiska.

Niniejszym wydajemy oświadczenie, z którego treścią możecie zapoznać się poniżej.

Zachęcamy także do popierania protestu, pod petycją można podpisywać się tutaj.26-09-2010

Oświadczenie Stowarzyszenia Kobiet Konsola związku z wypowiedzią pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania

We wtorkowym programie Dzień dobry TVN 21 września udział wzięli - Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Elżbieta Radziszewska oraz prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Krzysztof Śmiszek. Rozmowa dotyczyła wypowiedzi Elżbiety Radziszewskiej dla Gościa Niedzielnego, że katolickie szkoły mają prawo odmówić zatrudnienia nauczycielki będącej lesbijką. Krzysztof Śmiszek powołał się na zapis w kodeksie pracy uchwalonym w r. 2004 zakazujący dyskryminowania kogokolwiek ze względu na orientację seksualną. Podkreślił jednocześnie, iż Unia Europejska wprowadziła dyrektywę przewidującą wyjątki w stosowaniu zakazu dyskryminacji kogokolwiek, lecz owe wyjątki należy praktykować z jak największą ostrożnością. Elżbieta Radziszewska argumentowała, że Unia przewiduje przepisach tzw. drobne wyłączenia, na przykład takie, że placówki katolickie mają prawo odmówić zatrudnienia osobom homoseksualnym, jeśli zachodzi obawa, że taka osoba nie będzie stosowała się do katolickich zasad panujących w szkole. Kiedy Krzysztof Śmiszek odpowiedział, że żaden pracodawca nie ma prawa zapytać pracownika o jego seksualną orientację, pani Radziszewska podważyła wiarygodność wypowiedzi Pana Śmiszka mówiąc, że wszyscy wiedzą o jego działalności w KPH oraz kto jest jego partnerem i dlatego nie jest on człowiekiem obiektywnym i bezstronnym.

My, członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola, przyjmujemy wypowiedź pani pełnomocniczki Radziszewskiej z dezaprobatą. Uważamy, iż Pani Pełnomocniczka publicznie ujawniła tożsamość seksualną Krzysztofa Śmieszka nie otrzymawszy na to jego zgody. Ponadto, naszym zdaniem, pani Radziszewska nie wykazuje woli przeciwdziałania dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn. W związku z powyższym, opowiadamy się za usunięciem Elżbiety Radziszewskiej z funkcji pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.


konsola