2010-12-02(Aktualności)

W grudniowym cyklu „Kino Mówi: Pod presją” ale kino! wyemituje trzy filmy opowiadające o różnych obliczach przemocy. Kino kocha outsiderów i hołubi wszelką inność. Odwrotnie, niż społeczeństwo, które inność postrzega jako zagrożenie, a od outsiderów domaga się, często brutalnie, dostosowania do ciasnych norm.

Filmy prezentowane w cyklu pokazują zarówno mechanizmy, przy pomocy których społeczeństwo wywiera presję, jak i bohaterów, którzy nie chcą pozwolić, by przycięto ich do formatu. Fakt, że „tak robią inni”, nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania i niepokoje.

Emisję każdego filmu poprzedzi spotkanie z gościem, prowadzone przez Annę Laszuk, dziennikarkę radia TOK FM. Premiera w czwartki, 2, 9 i 16 grudnia, o 20:10


Nominowany do Oscara film „Jak w niebie” opowiada o społeczności małego miasteczka na północy Szwecji, którego codzienność zmienia pojawienie się światowej sławy dyrygenta. Przejęcie przez niego przykościelnego chóru ma wiele nieoczekiwanych konsekwencji. Pobudza indywidualne aspiracje mieszkańców, a nawet zmienia relację władzy w miasteczku, gdzie do tej pory największym autorytetem był tu konserwatywny pastor. Przed seansem o jednym z największych przebojów szwedzkiej kinematografii porozmawiają Anna Laszuk i jej goście: Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka i socjolożka Elżbieta Korolczuk. Premiera w czwartek, 2 grudnia, o 20:10.

„Co wiesz o Elly?” to kino z Iranu, nowoczesne nie tylko w sensie formy, która nasuwa gatunkowe skojarzenia z thrillerem, ale także dlatego, że pokazuje mniej znane na Zachodzie, młode i mieszczańskie oblicze tego kraju. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie film opowiada o grupie przyjaciół spędzających weekend nad morzem, podczas którego dochodzi do tragicznego wypadku. „Nowoczesność” obyczajowa okazuje się tylko grą pozorów. Opresja pojawia się tu w minispołeczności, w ciasnym kręgu znajomych, którzy poddani są ograniczeniom irańskiej kultury. Seans poprzedzi rozmowa z historyczką literatury i krytyczką literacką Kazimierą Szczuką, oraz współorganizatorem festiwalu Filmy Świata Ale Kino! Piotrem Kobusem. Premiera w czwartek, 9 grudnia, o 20:10.

Władza i opresja pojawiają się też w relacjach najbardziej intymnych. W „Odchodząc” francuskiej reżyserki i scenarzystki Catherine Corsini wzorowa rodzina, w której pozornie każdy może znaleźć przestrzeń do spełniania własnych ambicji, zamienia się w pułapkę bez wyjścia. Romans głównej bohaterki burzy tę delikatną konstrukcję w ciągu kilku chwil, przypominając, że prawo do decydowania o sobie nie jest wcale wartością tak oczywistą, jak mogłoby się to wydawać. W spotkaniu przed filmem wezmą udział psycholożka i pisarka Hanna Samson oraz publicystka i krytyczka literacka Kinga Dunin.
Premiera w czwartek, 16 grudnia, o 20:10.

Wszystkie trzy prezentowane w cyklu filmy pokazują sytuacje, w których nie tyle nasze pragnienia i wybory decydują o naszych losach, lecz presja – rodzinna, społeczna, kulturowa czy ta występująca w związkach intymnych. Cykl zorganizowany został we współpracy z Fundacją Feminoteka.

Cykl „Kino Mówi: Pod presją” w warszawskim „Nowym Wspaniałym Świecie”

Ale kino! i Fundacja Feminoteka zapraszają do Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat” na pokaz filmów i dyskusję pod hasłem „Kino Mówi: Pod presją”. W ramach cyklu zostaną wyświetlone filmy „Co wiesz o Elly?”, „Uwiecznione chwile Marii Larsson” i „Jak w niebie”. Seanse odbędą się kolejno w dniach 6, 7 i 9 grudnia o godz. 16:00.

W pofilmowych dyskusjach udział wezmą: Anna Czerwińska, Bożena Keff, Elżbieta Korolczuk, Joanna Piotrowska, Hanna Samson i Katarzyna Szaniawska.
Cykl w „Nowym Wspaniałym Świecie” zorganizowany został w ramach międzynarodowej kampanii 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet.

CK „Nowy Wspaniały Świat”, ul. Nowy Świat 63, Warszawa. Wstęp na pokazy bezpłatny.

Więcej informacji na www.alekino.pl.


konsola