2011-01-18(Aktualności)

27 stycznia (czwartek), godz. 18:00
Teatr Wielki, ul. Fredry 9
sala Drabowicza

W debacie wezmą udział: dr Agnieszka Graff (UW), dr Maria Solarska (UAM), dyr. Renata Borowska – Juszczyńska (Teatr Wielki). Rozmowę poprowadzi Bogna Kociołowicz – Wiśniewska (Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA). Spotkanie będzie miało formę panelu dyskusyjnego - dr Agnieszka Graff przedstawi i porówna amerykańskie zjawisko backlash z jego polskimi przejawami, opowiadając jednocześnie o społecznych aspektach wrogości między kobietami. O nierówności jako efekcie hierarchicznej relacji różnicy płci konstruującej kobiety i mężczyzn oraz o sytuacji kobiet z niej wynikającej opowie dr Maria Solarska.

wstęp wolny!
Każdy uczestnik debaty otrzyma zniżkę na premierę spektaklu 'Maria Stuarda' (29.01)Rok Kobiet w Teatrze Wielkim w Poznaniu
pod Honorowym Patronatem
Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej

Między kobietami wojna
O wrogości i władzy w operze „Maria Stuarda”


Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu rozpoczął w styczniu nowy sezon – Rok Kobiet. Zaprezentowanych zostanie dziesięć premierowych spektakli operowych, z których każdy opowiadać będzie historię innej bohaterki. Twórcy sięgną zarówno do opery romantycznej, pokazując świetnie znane publiczności tytuły, takie jak Tosca, czy Turandot – megawidowisko plenerowe, które wyreżyseruje Michał Znaniecki – jak i oper rzadziej goszczących na polskich scenach. Nie zabraknie także całkowitych nowości: już w lutym planowana jest prapremiera Ofelii Prasquala, opery zamówionej przez Teatr u kompozytora. Wśród realizatorów również pojawiać się będą kobiety – Lady Makbet Mceńskiego Powiatu wyreżyseruje Barbara Wysocka, Śpiącą Królewnę – Zofia Dowjat.

Chcąc pobudzić do działania i zaktywować poznańskie środowisko, organizujemy cykl debat, spotkań i warsztatów, kierowanych specjalnie do kobiet. Będą one towarzyszyć wszystkim premierom odbywającym się na dużej scenie Teatru. Wśród partnerów, z którymi podjęta została współpraca, znajdują się Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA, Centrum Praw Kobiet, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Festiwal „No women no art”, Babiląd, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Partia Kobiet, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo”. Będziemy mówić między innymi o tym, jak walczyć z depresją, jak radzić sobie z agresją, ale także jak się rozwijać i jak budować własne poczucie wartości.

„Maria Stuarda” to opera w dwóch aktach, odwołująca się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku. Tragiczne, a zarazem burzliwe losy monarchini, stały się tematem dzieł literackich, pośród których wymienić należy dramaty Juliusza Słowackiego i Friedricha Schillera. Libretto opery Donizettiego skupia się wokół relacji pomiędzy tytułową bohaterką oraz jej kuzynką, Królową Elżbietą I. Jest to przejmująca historia nieszczęśliwej miłości, która zniszczona została w imię władzy i opłacona najwyższą ceną jaką jest ludzkie życie.
Reżyseria: Dieter Kaegi, kierownictwo muzyczne: Will Crutchfield

Premiera 29 stycznia o godz. 19.00konsola